Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 10. 2020!

Na Fakultě stavební VŠB-TUO „vaří“ vědci ohebný beton

Na Fakultě stavební VŠB-TUO „vaří“ vědci ohebný beton
Mezi takřka univerzální stavební hmoty se již dlouho řadí beton. Skládá se z cementu, hrubého i drobného kameniva, vody, příměsi a přísad. Když vše ztuhne, vzniká pevný umělý slepenec. Beton je, spolu s cementem, základním materiálem používaným ve stavebnictví, jeho výhodou je, že je pevný, odolný a trvanlivý. Navíc je možné ho i recyklovat. Často se ale mění jeho podoba i vlastnosti. Jednou z novinek jsou vláknocementové kompozity, díky nimž je beton ohebný.

Vše je sice zatím ve fázi prověřování, na Fakultě stavební už má nicméně zajímavé výsledky. „Beton se nerozpadne s první trhlinou, naopak, ještě více se zpevní,“ přibližuje Ing. Marek Jašek Ph.D. z Fakulty stavební VŠB – Technické univerzity Ostrava. Navíc je tvárný a tenké vrstvy se dají ohýbat. Hlavní předností ohebného betonu je tak paradoxně odolnost vůči ohybu. „Uplatnit se tak může například u konstrukcí v oblastech, kde bývá často zemětřesení,“ dodává vědec. Tento druh betonu se však může využívat také při stavbě a opravách cest či při výrobě betonových dílů. 

Druhů betonu existuje celá řada. Rozdělit do kategorií ho můžeme například podle pevnosti, objemové hmotnosti či podle vyztužení nebo způsobu výroby. Ve vývojové dílně na Fakultě stavební to tak místy vypadá jako v kuchyni. Hmota se ve velké kádi míchá vařečkou, přimíchávají se do ní další ingredience, jako například drcené plastové lahve či jiné odpadní látky, které tak najdou své nové využití.

Vloženo: 18. 10. 2016
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět