Výuka v kroužku je realizována zábavnou formou a děti i dospělí se mohou naučit základy programování, elektrotechniky, měřící techniky, fyzikálních aplikací, robotiky, vývoje elektroniky, inovací a soft-skills. V letošním školním roce tak probíhá celkem 31 kroužků pro děti od 6 let až po vysokoškoláky pro celkem 337 milovníků kybernetiky.
Kroužek kybernetiky od střední školy navštěvuje i Vojtěch Petřík, momentálně student Fakulty elektrotechniky a informatiky. Už na gymnáziu ho bavila elektrotechnika, zúčastnil se několika soutěží, včetně těch, které pořádala Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. Díky tomu se seznámil s doktorem Macháčkem, který vede kroužky kybernetiky a stará se o realizaci vývojových projektů. Ten před dvěma lety kroužky prezentoval na gymnáziu, které Vojta studoval, a s kamarádem se přihlásili. Jak Vojta sám shrnuje, proč si fakultu vybral i pro další studium: „Hlavně je zde obor, který mě nesmírně zajímá. Baví mě hardware, elektrotechnika, mikroprocesory, programování, a proto jsem také zvolil obor Řídicí a informační systémy. A jsem velice spokojen. Věděl jsem, co chci studovat, a díky účasti na soutěžích mě to ještě více lákalo.“
Na otázku, co ho baví na kybernetice, už není tak snadné odpovědět: „Těžká otázka. Baví mě programování mikroprocesorů. Jako koníček mám elektrotechniku, takže doma pracuji třeba na zesilovačích, zdrojích a podobně. Teď už k nim mám i podklady, takže nejen, že je dělám, ale také vím, jak to funguje a umím to udělat správně. Škola mi tohle nabídla a dělám to rád.“
Z účastníka kroužku se už Vojta posunul dále, minulý rok, když byl v prvním ročníku na VŠ, se stal lektorem kroužku. Teď vede kroužky dva, ale lektorů je samozřejmě více kvůli vysokému počtu zájemců. Kdysi se mezi volnočasové aktivity řadil hlavně sport, dnes už je to jinak. Děti zajímá technika, fungování různých věcí. Pomocí těchto kroužků se jim snaží pracovníci Fakulty elektrotechniky a informatiky přiblížit principy fungování techniky, fyziky, základy programování a další. A to hlavně formou hry.
A jak Vojta Petřík hodnotí rozhodování mladých, kde studovat: „Spousta lidí má na techniku hlavu, ale pak studuje humanitní vědy. Myslím, že dnešní doba často sahá po jednoduchých řešeních, ale některé děti si ani nezkusí, co by je mohlo bavit. Díky našim volnočasovým kroužkům si mohou vyzkoušet vědu a techniku a je větší pravděpodobnost, že v tom budou pokračovat. Žijeme v době, kdy bude věda a technika stále více potřeba. Dle mého pomalu končí éra programátorů, kteří dělali software. Přichází čtvrtá průmyslová revoluce – automatizace a digitalizace bude za chvíli vyžadována všude. Mé osobní heslo je, že každý software musí běžet na nějakém hardwaru a ten je třeba stále vyvíjet a opravovat. Proto studuji techniku.“