Platnost příspěvku skončila 31. 1. 2020!

Statutární město Ostrava poskytlo finanční dotaci na projekt 1687/2016/SaS „Vývoj aplikace technologie mikrofrézování pro prototypovou výrobu optických ploch automobilových světlometů“.

Obr. 1. Světlomet pro novou generaci sportovního elektromobilu StudentCar SCX, jehož optické plochy byly dokončeny vyvinutou technologií mikrofrézování.

Tato vyvinutá technologie mikrofrézování je komplexní systém, který v sobě zahrnuje na vstupu ověření mechanických vlastností obráběného materiálu pomocí tvrdoměru pro verifikaci dodaného materiálu a nastavení optimálních řezných podmínek. Nedílnou součástí této technologie je precizní tepelné upnutí nástroje pro jakostní plochy a využití vysokootáčkového vřetene pro obrábění mikroskopických optických ploch pomocí „mikro“ nástrojů. Na konci procesu je posouzení kvality obrobených ploch pomocí drsnoměru a fotometrických měření. Vyvinutá technologie je silný nástroj, který podpoří další aplikovaný výzkum a vývoj a podpoří spolupráci univerzity s průmyslovou praxí.

Vyvinuta technologie mikrofrézování doplní a zkvalitní výuku studentů a umožní další řešení studentských prací, které spojují výuku s výzkumem a vývojem při stavbě prototypů automobilů v aplikacích, které vyžaduji tento komplikovaný a specializovaný proces strojního obrábění.

Cílem projektu byl vývoj aplikace technologie mikrofrézování pro prototypovou výrobu optických ploch. Tento cíl byl bezezbytku splněn. Rovněž byly dosaženy i další přínosy, které byly vytýčeny v projektovém záměru jako např. navýšení znalostní báze řešitelského pracoviště, s pozitivním přínosem pro kvalitu výuky a zlepšení podmínek pro tvůrčí práci studentů.

Děkujeme statutárnímu městu Ostrava za poskytnutou finanční podporu.

Vloženo: 30. 1. 2017