Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Ve finále akcelerátoru Green Light zabodoval cyklostan i svítící kapalina

Ve finále akcelerátoru Green Light zabodoval cyklostan i svítící kapalina
Ve čtvrtek 23. února proběhlo již čtvrté finále Startup Show. Známe vítěze.

Autorky cyklostanu Helena Záleská a Petra Krhutová jsou vášnivé cyklistky a rády podnikají vícedenní vyjížďky spojené s kempováním. Vždy však měly strach kola před stanem v noci nechat. Sháněly proto na trhu stan, který bude lehký a zároveň se do něj schovají dvě kola. Takový ale nenašly. „Řekly jsme si, proč kola nevyužít na samotnou konstrukci, vždyť jsou pevné a zároveň je tím můžeme ochránit před deštěm i případnou krádeží. Daly jsme hlavy dohromady a tak vznikl náš Tike,“ říká Helena Záleská. Ve stanu se příjemně vyspí dvě dospělé osoby a zároveň je v něm dostatek prostoru pro zavazadla.

Nejen tento podnikatelský nápad bylo možné vidět na finální Startup Show, která je vyvrcholením programu na podporu podnikání Green Light. Akcelerační program pořádá již čtvrtým rokem VŠB – Technická univerzita Ostrava a partnersky se do něj zapojily i Ostravská univerzita, Vysoká škola podnikání a práva a Slezská univerzita.

Diváci Startup Show mohli vidět prototyp cyklostanu na vlastní oči a taky si jej vyzkoušet. Nápad je zaujal natolik, že jej posléze odměnili cenou publika, kterou do soutěže věnoval Vodafone Nápad roku. Cyklostan zaujal rovněž porotu a investora, kteří se rozhodli ceny rozdělit mezi něj a svítící kapalinu pod názvem ChemLight. O cenu poroty i hlavního partnera, firmy SDE Software Solutions, se tak poprvé dělí dva projekty. Každý tým si odnesl 50 000 Kč.

„Napadlo nás přenést trochu vědy do běžného života a vytvořit nový, designový typ osvětlení. Pečlivým mícháním chemických látek a jejich reakcí jsme vytvořili světelnou kapalinu. Při současném použití světelného zdroje tak dochází k rozzáření této kapaliny“, říká jeden z autorů projektu ChemLight Denis Havlena, student biofyziky na Ostravské univerzitě.

Vzniklé světlo je úsporné, protože díky svým chemickým vlastnostem nevyžaduje silný zdroj k nasvícení. Produkt by autoři rádi nabízeli výrobcům osvětlení, nábytku i designerům. Lze jej nainstalovat do nejrůznějších interiérů. Mohou tak vznikat světelné stěny, lampy, podlahy i nábytek.

Na finální Startup Show se utkalo celkem 11 nejlepších nápadů. V 9 případech se jednalo o nápady studentů nebo absolventů vysokých škol. Členové 10 projektů byli mladší 30 let.

„Green Light je svým charakterem nejucelenější akcelerační program Moravskoslezského kraje a zájem o účast v něm každoročně roste nejen mezi vysokoškolskými studenty a absolventy, ale také mezi již zaměstnanými osobami. Letos do finále postoupila jedenáctka nejlepších nápadů“, říká Martin Duda, ředitel Centra podpory inovací VŠB-Technické univerzity Ostrava.

Všechny zúčastněné projekty během tří měsíců podstoupily intenzivní školení, semináře a osobní mentoring. Naučili se tak krok za krokem, jak sestavit svůj podnikatelský plán a co vše vlastní podnikání obnáší.

Partnery programu se stala řada významných českých firem, které často poskytly své odborníky pro školení z oblasti práva, účetnictví nebo tvorby obchodních modelů. Jmenovat můžeme SDE Software Solutions, Deloitte nebo Novalia. Partnerem programu byl také Moravskoslezský kraj.

V porotě zasedl investor a zakladatel investiční skupiny Praegon Capital Miloš Lukačka, zakladatelka společnosti StarLift vysílající české talentované studenty na stáže do startupů v americkém Silicon Valley Lenka Kučerová, novinář Miloš Čermák a americký investor Donnie Goins, spoluzakladatel společnosti SDE Software Solutions, která byla hlavním partnerem letošního ročníku.

„Program Green Light běží úspěšně již 4. rokem a doposud bylo akcelerováno více než 40 projektů Některým z nich se podařilo nápad prosadit i za hranicemi ČR, investice do nich aktuálně dosahují 20 mil. Kč“, dodává Duda.

Mezi úspěšnými projekty můžeme zmínit prezentační platformu Presentigo, která má klientelu po celém světě a dnes pomáhají firmám prodávat produkty díky 3D vizualizacím. Presentigo tak posunulo prezentace na vyšší úroveň a daleko předčilo běžně dostupné programy.

Úspěchy slaví také značka XTND, která vyvíjí elektrické celokarbonové skateboardy s dojezdem 20 km a max. rychlostí 45 km/h. Tým nedávno prezentoval svůj prototyp na konferenci CES v Las Vegas. Během chvíle prodali desítky kusů a potkali se s potenciálními distributory z Ameriky a Číny. Na jaře navíc spouští kampaň na Kickstarteru.

Vloženo: 24. 2. 2017
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět