Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 3. 2022!

Prof. Ličev: se studenty je radost pracovat

Prof. Ličev: se studenty je radost pracovat
Jeden z nově jmenovaných profesorů VŠB-TUO prof. Ing. Lačezar Ličev, CSc., prof.h.c. přednáší lékařské zobrazovací systémy na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO. I přes dosažení nejvyššího uznání ve vědecké kariéře u nás i v zahraničí zdaleka s vědou ani studenty nekončí.

Získal titul profesora v České republice, tak i titul honoris causa, tedy čestný profesor, na Technické univerzitě ve Varně. Co do odbornosti dosáhl pomyslného vrcholu, v cíli ale ještě není. Chce jít stále stejným tempem dopředu. „Když jsem přijel do Československa, měl jsem velice omezené jazykové znalosti, v podstatě jsem česky neuměl. Neznal jsem českou odbornou terminologii. Kdysi jsem měl předmět deskriptivní geometrie, jakmile začal přednášející kreslit na tabuli, byl jsem doma, ale výkladu jsem nerozuměl“, vzpomíná prof. Ličev. Chodil na přednášky, a aby si doplnil odbornou terminologii a tím i slovní zásobu, musel na sobě hodně pracovat. 

Prof. Ličev spolupracuje se Stavební fakultou ČVUT nebo se svými doktorandy zabývá analýzou objektů na medicínských snímcích. Vznikají nové přístupy a metody, které se studenty testuje a srovnává je s výsledky dosaženými z minula. Zkoumají např. ledvinové kameny, tumor mozku nebo snímky z magnetické rezonance u lidí s roztroušenou sklerózou. Lačezar Ličev přednáší lékařské zobrazovací systémy a tvrdí, že přístroje, např. ultrazvuk, magnetická rezonance, CT a další, se neustále zlepšují. Zdokonaluje se i výpočetní technika a metody hodnocení těchto snímků, takže můžeme nyní daleko lépe hodnotit objekty na snímcích – jestli došlo ke zlepšení nebo naopak posunu k horšímu. Z hlediska diagnostiky je to pro lékaře obrovská pomoc. 

Prof. Ličev oceňuje, že tento obor má začátek, ale nemá konce. Pořád je co zlepšovat a co zpracovávat, všude je dnes využívána výpočetní technika. A hned uvádí příklad: „Kdysi se pokladny v obchodě obsluhovaly tím, že se musela manuálně zadat cena zboží. Dnes mají produkty čárový kód, pokladna vám automaticky spočítá, kolik máte platit a kolik vám má pokladní vrátit. Nebo třeba platba kartou – kdysi nemožné. I problémy dnes nezřetelné budou zanedlouho řešitelné díky výpočetní technice.“ 

Prof. Ličev pochází z Bulharska, a může tak porovnat naši i bulharskou mentalitu: „Češi jsou mírnější a dokážou si udělat legraci sami ze sebe, Bulhaři jsou vážnější, ale mají větší temperament.“ Když ale pan profesor srovnává studenty dříve a nyní, jsou podle něj v podstatě stejní. Rozdíl je v tom, že studenti, které začínal učit, uměli do určité úrovně.  Když sám studoval, měli tři vynikající učitele – jeden přednášel hardware, druhý přednášel operační systémy a třetí programování. „A my na ně vzhlíželi jako na odborníky, kteří toho umí hodně. Ale když jsem po škole nastoupil do praxe, za pár let jsem je překonal. Dnešní studenti toho umí víc, ale je to dáno dobou, ve které studují,“ říká prof. Ličev. Nejdůležitější ale podle pana profesora je, že jsou šikovní a je s nimi radost pracovat.

 

Vloženo: 16. 3. 2017
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět