Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 5. 2022!

Odborníci z VŠB-TUO zkonstruovali nejtišší místo v České republice

Ve čtvrtek 23. března proběhlo v Brně slavnostní otevření nové akustické bezodrazové komory, kterou pro společnost Honeywell vybudovali vědci Centra pokročilých inovačních technologií (CPIT) VŠB – Technické univerzity Ostrava. Akustické parametry této bezdozvukové komory jsou na tak vysoké úrovni, že se jedná o nejtišší místo v České republice.

„Dodávka komory je výsledkem vynikající koordinované spolupráce CPIT – EHAKL (Experimentální hluková a klimatizační laboratoř) a techniků firmy Honeywell, která je při tak rozsáhlé a technologicky rozmanité zakázce naprostou nutností,“ říká profesor Bohumír Strnadel, ředitel Centra pokročilých inovačních technologií VŠB-TUO.

Tato komora je v mnoha ohledech v ČR jedinečná a je naprosto nezbytná pro posuzování účinků nežádoucího hluku. Jedná se o univerzální akustické pracoviště určené k měření hluku velmi tichých dějů proudění kapalin a plynů nebo hlukových dějů spojených s mechanickou činností. Komoru lze využívat také například pro optimalizaci chráničů sluchu nebo při testování zařízení na rozpoznávání hlasu.

Dnes, kdy se limity hlučnosti stávají stále důležitější pro používání různých zařízení v obytných prostorech či třeba na hluk citlivých prostorech nemocnic je přesné měření hluku vestavěných zařízení nevyhnutelné. V některých případech se tak může stát, že jinak funkčně zcela bezvadné zařízení musí být pro nadměrnou hlučnost z provozu vyloučeno.

Komora je unikátní nejen dosaženými technickými parametry. Běžný hovor v akustické komoře je charakteristický ztrátou ozvěny, která je přirozená pro pobyt v běžném vnitřním prostředí a výrazným způsobem napomáhá k prostorové orientaci. Absence dozvuku v prostředí komory částečně ”zmate” rovnovážné ústrojí člověka, což způsobuje zejména v prvních chvílích pobytu v akustické komoře velmi zvláštní pocit. Bezodrazivost je zajištěna obkladem stěn, stropu i podlahy hlubokými absorpčními klíny z akusticky pohltivého materiálu, v němž se postupující akustická energie mění v teplo, čímž je znemožněn její odraz a ovlivnění probíhajícího měření.

Vloženo: 24. 3. 2017
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět