Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 30. 4. 2022!

Výstava 10 let výzkumu nebezpečných jezer v Kyrgyzstánu

Výstava 10 let výzkumu nebezpečných jezer v Kyrgyzstánu
Univerzitní knihovna hostí unikátní výstavu posterů: 10 let výzkumu nebezpečných jezer v Kyrgyzstánu, která potrvá až do 10. 6. 2017. Výstavu nám zapůjčila Geografická sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a mapuje 10 letý výzkumný projekt českých přírodovědců v Kyrgyzstánu.

Přijďte se podívat na výstavu, která mapuje desetiletý výzkum těchto jezer, na kterém se podílely firmy Geomin družstvo Jihlava, G Impuls Praha a výzkumní pracovníci Přírodovědecké fakulty UK v Praze. 

Kyrgyzstán je jednou z nejhornatějších zemí světa, na jeho území se setkávají tři asijské velehorské uzly – Pamir, Pamiro-Altaj a Ťan-Šan. Velehorský reliéf je velmi náchylný ke vzniku katastrofických přírodních procesů, jako jsou sesuvy zeminy a skalních masivů a bahnotoky. Právě bahnotoky, které vznikají na horských svazích, nebezpečně ohrožují obyvatelstvo na své cestě do údolí a jsou významným projevem průvalů vysokohorských jezer.

V Kyrgyzstánu se nachází asi 1500 jezer, z nichž bylo 300 jezer klasifikováno jako potencionálně nebezpečných a 30 jezer jako velmi nebezpečných, nacházejících se ve stádiu aktuální hrozby protržení.

Česká republika je formou rozvojové spolupráce zainteresována na výzkumu  a omezování rizik průtrží vysokohorských nebezpečných jezer v Kyrgyzstánu.

Na první úspěšný výzkumný projekt z let 2004–2006 navázal další, který byl řešen v období 2007–2011.

Navštivte naši výstavu, dozvíte se víc!

 

 

 

 

 

Vloženo: 6. 4. 2017
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět