Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2021!

Archeometalurgie aneb Naučili nás vyrábět železo Keltové?

Archeometalurgie aneb Naučili nás vyrábět železo Keltové?
S příběhem výroby železa v minulosti a v dnešní době se ve středu 19. dubna seznámí na VŠB – Technické univerzitě Ostrava na sto studentů ze Střední průmyslové školy chemické.

„Při té příležitosti postavíme v prostorách univerzity skutečnou historickou železárenskou pec a pokusíme se odlít železo tradičními technikami,” přibližuje Zdeněk Toman z Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství VŠB-TUO. Studenti se dozví nejen to, v čem a jak vyráběly železo starobylé národy, ale především jakým způsobem se v průběhu doby vyvíjely technologie, aby mohly reagovat na zvyšující se poptávku po ocelových výrobcích. 

Důležitou linkou příběhu železa je také úloha Vítkovických železáren, které ve své době vyráběly silnější plechy než kdekoliv ve světě.“ Nechceme ale studentům  pouze dávat lekce z historie, naopak bychom rádi zdůraznili, co z toho vyplývá pro současnost nebo ještě lépe pro budoucnost nás všech,” vysvětluje záměr akce Zdeněk Toman. 

Příběh železa proto pokračuje představením práce moderních materiálových inženýrů, kteří nepoužívají zdaleka jen ocel. Stroje, mostní konstrukce, kloubní náhrady, špičkové přístroje se vyrábějí z nových materiálů s vynikajícími vlastnostmi, jako jsou polykarbonáty, uhlíkové kompozity, kovové pěny, plasty, skelné lamináty, keramické nanomateriály a další. Studenti chemické průmyslové školy se na univerzitě seznámí také s taji procesního inženýrství a v laboratořích Uměleckého slévárenství si vyzkouší práci s hlínou a odlévání předmětů z kovů, keramiky.

Vloženo: 12. 4. 2017
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět