Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 5. 2021!

Vápenec na Štramberku pod lupou VŠB-TUO

Vápenec na Štramberku pod lupou VŠB-TUO
Oblast Štramberku je známá výskyty druhohorních vápenců, které se už po několik desetiletí těží v místních lomech. Vápenec se využívá zejména v průmyslu, známý je také výskytem fauny korálových útesů. Pracovníci Institutu geologického inženýrství Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO už od roku 2003 provádějí záchranný paleontologický výzkum právě v oblasti Štramberku ve spolupráci s Kotouč Štramberk s.r.o., který výzkum financuje.

I ve Štramberku najdete krásné ukázky fosilních korálů, mlžů, plžů, amonitů, rakovců, ježovek, červů či dalších bezobratlých. A i na základě štramberských vápenců byl už před 150 lety definován geologický stupeň tithon. V rámci prací se v posledních 14 letech nashromáždilo více než 15 000 kusů fauny, kterou zkoumají nejen odborníci z Česka, ale také ze zahraničí, například z Rakouska, Holandska nebo Rumunska či Polska. „Identifikovali jsme 88 druhů korálů, z nichž 10 bylo úplně nových, rozpoznali jsme rovněž nové rakovce či amonity,“ přibližuje výzkum ve Štramberku doc. Petr Skupien z Institutu geologického inženýrství. 

Materiál je ukládán ve sbírkách muzea Novojičínska a v Geologickém pavilonu VŠB-TUO. Výsledky výzkumu publikovaly také mezinárodní časopisy jako Facies nebo Geologica Carpathica. „V současné době se výzkum zaměřuje na stanovovaní mezinárodní hranice útvarů jura a křída, jedné z posledních hranic, která doposud nemá mezinárodní etalon, tzv. stratotyp,“ uzavírá Skupien.

 

Vloženo: 12. 5. 2017
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět