Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 5. 2021!

Elektronický stavební deník neztratíte

Elektronický stavební deník neztratíte
Adam Michalec a Jan Fuksa vymysleli elektronickou podobu stavebního deníku.

Vymysleli elektronickou podobu stavebního deníku. Chtějí tak usnadnit práci všem účastníkům stavby, kteří jsou ze zákona povinni každý den zapisovat záznamy o postupu prací. Oba pracují ve stavařině a ví, jaké to je vést několik deníků současně a vše průběžně zapisovat. Autoři Adam Michalec a Jan Fuksa uspěli s tímto nápadem v ostravském akcelerátoru Green Light a nyní plánují jeho uvedení na český i zahraniční trh. Při vývoji spolupracovali i se studenty VŠB – Technické univerzity Ostrava.

 

Elektronický deník s názvem Buildeo dokáže stávající papírovou formu zcela nahradit. Informace se tak mohou sdílet rychleji a efektivněji a celá administrativa se zásadně zjednodušuje. „Zájem jsme zjišťovali jak mezi stavaři, tak na stavebních úřadech. Deník spoustu lidí zaujal, ale setkali jsme se i s názory, že takový produkt není na trhu žádoucí - nedá se s ním totiž podvádět. Nemůžete jej ztratit, zapálit ani zahodit. U papírové verze to jde,“ vysvětluje Adam Michalec. 

S nápadem se Adam a Jan přihlásili v roce 2014 do akcelerátoru Green Light, který organizuje VŠB – Technická univerzita Ostrava, a vyhráli cenu poroty. Mimo této výhry získali finanční podporu Moravskoslezského kraje na vývoj produktu a marketing, a přihlásili se také do soutěže Startup Harvest. 

Autoři spolupracovali se studenty VŠB-TUO, kteří pro ně naprogramovali hlavní část deníku. Deník testují na stavbách, kde ho využívají investoři, stavbyvedoucí, projektanti, dozor, řemeslníci a dodavatelé. Získávají tak zpětné vazby ze všech úrovní. Účastníci si pochvalují především možnost vše vyfotit a zaznamenat hned, v reálném čase, nedochází tedy ke zpoždění. 

„Aktuálně máme hotovy dvě verze. Jednu testovací, kterou používáme pro prezentaci i jako interní testovací verzi pro některé stavby. Do větší verze, která reprezentuje deník tak, jak by měl jednou vypadat, je potřeba zainvestovat, tedy například dokoupit applet na elektronický podpis, zaplatit cloudové uložiště pro velké množství dat, platební bránu s automatickou generací faktur a podobně,“ vysvětluje jeden z autorů. 

Zájemci o podnikání, Adam a Jan, mají vizi vstoupit za dva roky na český i zahraniční trh. Zpočátku počítají s paralelním využíváním papírové i elektronické verze stavebního deníku. „Každá stavba musí mít zavedený stavební deník – tedy minimálně jeden hlavní pro investora, dodavatele a dozor. V případě subdodávek vznikají další deníky, které jsou pod ten hlavní zařazeny. Za každý náš deník se bude platit měsíční paušál. Rádi bychom nahradili až 20 % papírových deníků. V současnosti hledáme investora, nejlépe v podobě velké stavební firmy, která by nám pomohla deník zavádět do praxe, dodává Michalec. 

Adam Michalec se nyní živí jako projektový manažer ve stavebnictví. V Česku i zahraničí realizoval řadu významných projektů, za které dostal ocenění v podobě Stavby roku 2010, stavby roku Zlínského kraje 2017 a samostatné ocenění Stavbyvedoucí roku Zlínského kraje 2017. Se svým kolegou Janem Fuksou, který pracuje v Praze, na dálku po večerech připravují elektronický stavební deník, programují, řeší právní záležitosti i marketing. Oba doufají, že se jim podaří najít investora a že budou moci své dosavadní zaměstnání vyměnit za podnikání na plný úvazek.

Vloženo: 24. 5. 2017
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět