Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2020!

CHCI, ABY CENTRUM ENET BYLO RESPEKTOVÁNO NEJEN V ČR, ALE I VE SVĚTĚ, ŘÍKÁ NOVĚ JMENOVANÝ PROFESOR VŠB-TUO STANISLAV MIŠÁK

CHCI, ABY CENTRUM ENET BYLO RESPEKTOVÁNO NEJEN V ČR, ALE I VE SVĚTĚ, ŘÍKÁ NOVĚ JMENOVANÝ PROFESOR VŠB-TUO STANISLAV MIŠÁK
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava rozšířila svou řadu profesorů. Nejvyšší vědecko-pedagogickou hodnost, tedy titul profesor, získali v červnu hned čtyři vědečtí pracovníci. Jedním z nich byl i doc. Ing. Stanislav Mišák, Ph.D., jež získal profesorský titul v oblasti Elektrické stroje, přístroje a pohony.

Profesuru však za vrchol své kariéry nepovažuje. Jak sám přiznává, je to spíše cesta, jak se se svým týmem může posunout dál. „Je to prostředek, jak získat další projekty, zaměstnat mladé výzkumníky a společně s nimi řešit zajímavá témata z praxe a praktická pro život,“ říká Stanislav Mišák. V současné době je také ředitelem výzkumného Centra ENET, které převzal v období tzv. fáze udržitelnosti, ve které je Centrum plně odkázáno na finance, které si vydělá svépomocí díky projektům, smluvnímu výzkumu a financím za vědu a výzkum bez stoprocentní dotační podpory, tak, jako tomu bylo v minulých letech. „Veškerou energii teď věnuji tomu, aby naše výzkumné centrum bylo respektováno ze strany odborníků nejen v ČR, ale i ve světě a abych dokázal udržet chytré a aktivní mladé výzkumníky i zkušené senior výzkumníky a mohli tak dál fungovat i po fázi udržitelnosti,“ dodává.

Krom vedení výzkumného Centra ENET učí na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB - TU Ostrava. Obor tohoto mladého profesora je v současné době nejvíce žádaný v energetice. Je ale velmi náročný. „Jsme v kontaktu s firmami, průmyslovými partnery a tak znám jejich požadavky a vím, že řeší zajímavé zakázky a témata. Bohužel jim však chybí absolventi. Základním benefitem pro absolventy je, že najdou okamžitě uplatnění, je tady velký hlad po lidech, kteří této oblasti rozumí, druhý benefit je určitě finanční, v porovnání s ostatními oblastmi se jedná o jeden z nejlépe placených oborů,“ přibližuje benefity svého oboru prof. Mišák. Přiznává však, že se studenti od dob jeho studií změnili. „Rozhodně jim nechybí sebevědomí. Nemají s tím problém a je to dobře, protože se ve světě neztratí. Na druhou stranu, některým, neříkám všem, chybí určitá sebereflexe, přirozená úcta a respekt k autoritám,“ říká.

Stanislav Mišák se ve svém výzkumu věnuje řadě oblastí. Jednou z nich je diagnostika vysokonapěťových energetických zařízení, je to práce v terénu, v montérkách, v provozu. Je to práce náročná a nebezpečná, na druhou stranu jí ale nechybí kreativita, člověk se setkává s novými technologiemi, což činí každé měření originálním. „Druhá část, které se věnuji, je vývoj nových technologií, tzv. smart řešení pro řízení energetických jednotek,“ vysvětluje.  Jde o vývoj predikčních a řídících nástrojů a jiných technologických vylepšení pro lidi, kteří mají rodinný dům a potřebují, aby byl energeticky soběstačný s využitím obnovitelných zdrojů a akumulačního zařízení.

Česká republika zatím úplně neumí využít odpadové hospodářství na maximum, čemuž se se svým týmem také věnuje. V Německu a severských zemích jde na skládkování maximálně jednotky procent odpadů ve srovnání s našimi desítkami.  „V tomto směru výzkumu vidím velkou budoucnost a první prototypovou platformu máme funkční v našem Centru, o kterou je ze strany firem obrovský zájem,“ říká.

A jak vidí Stanislav Mišák sebe za deset let? To, co dělá, ho velmi baví. „Byl bych rád, kdybych ve vědě a výzkumu mohl pokračovat dál, jakoukoliv cestou, ať už to bude úvazek na katedře nebo výzkumném centru.“ Baví ho pracovat a sbírat zkušenosti od těch starších a předávat to, co se naučil, těm mladým. „Jsem s nimi velmi rád v kontaktu a chtěl bych, aby to tak zůstalo. Za deset let bych chtěl být za zkušeného mentora,“ uzavírá své vyprávění. 

 

Vloženo: 26. 7. 2017
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět