Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Ostravská noc vědců: Svět je v pohybu a my s ním

Ostravská noc vědců: Svět je v pohybu a my s ním
Věda je s vámi na každém kroku. Po cestě do práce, při každém mrknutí i na cestě na dovolenou. Přijďte poznat tuto skrytou hybnou sílu zblízka: 6. října 2017 od 17 do 22 hodin Ostravu opět ovládne Ostravská noc vědců, jejímž letošním tématem je právě mobilita.

6. října 2017 se bude v Ostravě konat 5. ročník OSTRAVSKÁ NOC VĚDCŮ (ONV) – akce, která bourá představy o nudné vědě zavřené za zdmi laboratoří. Po celý večer (od 17 do 22 hodin) budou mít návštěvníci možnost nechat se unášet poznáním, a to na 15 místech po celé Ostravě (Poruba, centrum, Slezská Ostrava, Mariánské hory, Zábřeh, Vítkovice, Výškovice).

Akci organizuje Ostravská univerzita spolu s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava. Programem přispěje také Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě a Svět techniky v Dolní oblasti Vítkovice. Akce je zdarma a je určena návštěvníkům všech věkových kategorií. V nabídce jsou diskuzní přednášky, zážitkové workshopy, představení, výstavy, komentované ukázky i demonstrační experimenty.

Tématem letošního ročníku je mobilita. Na návštěvníky tak čekají například perličky dopravního systému v exotických zemích, dopravní špička na měsíci, paradoxy pohybu, přenos biologických signálů, skryté pohyby rostlin, studentská formule a mnoho dalšího.

Celý program OSTRAVSKÉ NOCI VĚDCŮ je již nyní na webu www.ostravskanocvedcu.cz. Je možné jej filtrovat podle oblasti, konkrétního místa konání nebo typu programu. Na tomto webu si mohou návštěvníci sestavit také vlastní program, podobně, jak tomu bývá například na hudebních festivalech. Pojistí si tak, že jim v množství programu neuteče to, na co se nejvíce těší.

„Univerzita tady není jen pro své studenty. Je tu pro celou společnost, proto vkládáme nemalé úsilí do organizace těchto vědecko-popularizačních akcí. A těší mě, že se tyto naše snahy promítly i v důvěře ostatních vysokých škol – je velkým oceněním všech našich kolegů starajících se o program ONV, že pro příští ročník byl ostravský tým zvolen národním koordinátorem Noci vědců,“ uvádí rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

„Jsme hrdí na to, kam se nám podařilo ONV dostat. Povedlo se nám propojit celou Ostravu: patnáct míst konání je rozmístěno po celém městě, zapojují se kromě dvou univerzit i další ostravské instituce a každý rok tuto akci navštěvují tisíce lidí. Loni jsme se zařadili do pětice největších Nocí vědců v Česku a s letošním nabitým programem tomu nejspíše nebude jinak. Velikost akce však nikdy nebudeme stavět nad její kvalitu – s novým tématem každý rok budeme přinášet i nový program a nové třešničky na dortu,“ říká hlavní koordinátorka akce Tereza Šišmišová z Ostravské univerzity.

Ze zmiňovaných „třešniček“ letošního ročníku organizátoři prozradili například návštěvu světoznámého amerického spisovatele a myslitele Roberta Fulghuma. Autor bestselleru Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce dorazí spolu s herci z projektu Listování. V jejich podání se můžete těšit na osobité scénické čtení z autorovy nové knihy Co jsem to proboha udělal?.

Díky odlišnému zaměření obou univerzit a jejich fakult nabídne OSTRAVSKÁ NOC VĚDCŮ zcela unikátní formát, ve kterém se na jedno a totéž téma můžete během jednoho večera podívat třeba očima sociálního pracovníka, strojního inženýra, filozofa, lékaře, chemika, nebo architekta.

„Protože jsou stanoviště rozseta po celé Ostravě v budovách jednotlivých fakult obou univerzit, bude po celou dobu akce zajištěna kyvadlová doprava mezi těmito místy pro všechny návštěvníky zdarma, aby si za pět hodin stihli vychutnat co nejvíce zážitků. Mohou využít naši nabídku ekologičtějšího cestování po městě, vždyť právě ekologie je věda, která hýbe mobilitou v dopravě nejvíce,“ doplňuje novinku letošního ročníku Jarmila Černá, hlavní koordinátorka za VŠB-TUO. Navíc součástí cesty Vědeckým busem bude i workshop pro zájemce, ve kterém si mohou vyzkoušet úskalí snížené mobility – cestování v MHD na vozíčku. Většina autobusů je nízkopodlažní, takže mobilita bude zaručena opravdu pro všechny.

Vloženo: 18. 9. 2017
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět