Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 28. 10. 2022!

Krevní výzva Fakulty bezpečnostního inženýrství

Krevní výzva Fakulty bezpečnostního inženýrství
V úterý 17. 10. se na Krevním centru FNO bude konat další Krevní výzva VŠB – Technické univerzity Ostrava. Tentokrát výzvu přijala Fakulta bezpečnostního inženýrství a dále ji předá Fakultě elektrotechniky a informatiky. A protože se Krevní výzva koná již počtvrté, vyvstala potřeba dodat takovéto události slavnostnější ráz. Proto také vznikla plastika s názvem Báňská kapka krve, která se bude předávat společně s ideou pravidelného dárcovství.

V úterý 17. 10. se na Krevním centru FNO bude konat další Krevní výzva VŠB – Technické univerzity Ostrava. Tentokrát výzvu přijala Fakulta bezpečnostního inženýrství a dále ji předá Fakultě elektrotechniky a informatiky. A protože se Krevní výzva koná již počtvrté, vyvstala potřeba dodat takovéto události slavnostnější ráz. Proto také vznikla plastika s názvem Báňská kapka krve, která se bude předávat společně s ideou pravidelného dárcovství.

V dubnu 2016 Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava přijala výzvu organizace IFMSA CZ sdružující studenty medicíny a podpořila dárcovství krve. S cílem překonat sám sebe a pomoct tam, kde to má smysl, šla do krevní výzvy Ekonomická fakulta, která měla tu čest a odstartovala výzvu na VŠB-TUO. Za podpory vedení fakulty přišlo 30. května 2016 darovat krev na 30 studentů a pedagogů. Ekonomická fakulta ještě týž den předala štafetu Hornicko-geologické fakultě, která se výzvě postavila v říjnu 2016. Na Krevní centrum FNO dorazilo tehdy neuvěřitelných 116 dárců z řad studentů, zaměstnanců i absolventů. „Hornicko-geologická fakulta vzdělává i odborníky, kteří se při své práci mohou setkat s rizikovými situacemi, jež mohou ohrozit lidské životy,“ přibližuje úspěch akce hlavní organizátorka Krevní výzvy na VŠB-TUO, Kristina Neničková. 

Cílem Krevní výzvy je oslovení co možná největšího počtu dárců z univerzity. Postupně si ji proto předávají fakulty a pokaždé se stejným nasazením burcují celou svou akademickou obec. Kampaň také vyzývá k opakovanému dárcovství a upozorňuje, že pokud se dárce nemohl třeba ze zdravotních důvodů dostavit v období krevní výzvy na své fakultě, může jít darovat krev v jiném termínu. V rámci výzvy je vždy potenciálním dárcům vysvětlováno velmi důkladně, jakým způsobem  dárcovství probíhá a jak se mají co možná nejlépe připravit. 

„Chceme vybudovat dlouhodobou spolupráci s Krevním centrem a utvořit tak platformu pravidelného dárcovství krve,“ uzavírá Kristina Neničková. VŠB-TUO toto vnímá jako součást své třetí role univerzity, kterou je společenská odpovědnost. Podpora dárcovství krve patří do třetí role stejně jako např. univerzita třetího věku, veřejné přednášky, publicistika akademiků nebo akce pořádané studenty. 

Fakulta strojní v únoru 2017 také splnila očekávání a dorazilo 111 dárců. Letošní říjnovou výzvu má na starosti nejmladší z fakult - Fakulta bezpečnostního inženýrství. V úterý 16. 10. 2017 tak dorazí její zástupci, dárci i partner akce – Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje s doprovodným programem. Tentokrát si navíc kromě ideje výzvy předají fakulty i novou plastiku s názvem Báňská kapka krve. Autorem plastiky je Kristýna Konečná, studentka Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství. Plastika se skládá z kapky krve jako hlavního symbolu dárcovství, červené sklo představuje barvu krve. Část plastiky, která nese kapku, je složená ze čtyř prutů symbolizujících čtyři krevní skupiny, a ty jsou spleteny do dvou šroubovic, protože šroubovice je znakem DNA a krev je nositelem DNA.

Vloženo: 11. 10. 2017
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět