Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 10. 2019!

Představení designové studie roadsteru StudentCar SCE

Představení designové studie roadsteru StudentCar SCE
Dne 19. 10. 2017 představil projekt StudentCar designovou studii roadsteru s elektrickým pohonem.

Dne 19. 10. 2017 představil projekt StudentCar designovou studii roadsteru s elektrickým pohonem, tedy dvoumístného sportovního vozu bez pevné střechy. Pro stavbu designové studie byly ve velké míře použity moderní technologie počítačového modelování a rapidprototypingu, jako např. technologie víceosého frézování a 3D tisku. Jako u každého prototypu tvořila nezanedbatelnou část ruční práce. Slavnostní představení studie proběhlo v 10 hod. v prostorách projektu Student Car (přízemí budovy K, kampus VŠB-TUO). 

„Díky poskytnutým prostředkům bylo možno se studenty realizovat atraktivní špičkový projekt, který propojil výuku s vývojem a umožnil tak studentům aplikovat moderní technologie 3D tisku, či víceosého CNC obrábění,“ uvedl Petr Tomčík, vedoucí týmu StudentCar, Katedra materiálů a technologií pro automobily, Fakulta metalurgie a materiálového inženýrství VŠB-TUO. 

Studie zachovává typické znaky pro danou kategorii jako je například dlouhá přední kapota, posez prakticky na podlaze, téměř u zadních kol. Vůz je charakteristický nízkou stavbou bez dveří s velmi výrazně tvarovanou boční linií. V interiéru nalezneme sportovní skořepinové sedačky Recaro. Infotainment je řešen dvěma moduly inteligentních displejů a dotykovým zobrazovačem. Pro StudentCar SCE jsou použita osmnáctipalcová litá kola, obutá do pneumatik s rozměry 225/35. Na voze je velmi skloněné čelní sklo, které bylo speciálně vyvinuto pro tento projekt. Na základě designu byly pro StudentCar SCE navrženy a prototypovými technologiemi vyrobeny přední světlomety a funkční světla využívající technologii LED. Velmi originálně je řešeno světlo zpátečky, které je dlouhé a od střední části zádě vozu navazuje na světla krajní po obou stranách vozu. 

V dnešní době, charakteristické produkcí “sportovních“ rodinných kombíků, velkoprostorových vozů, MPV, SUV atd., které se karosérií a charakterem podvozku snaží překrýt celou řadu kategorií, je projekt zaměřený na vývoj lehkého roadsteru ojedinělý. Tento fakt se odráží i v situaci na trhu, kdy nabídka cenově dostupných lehkých roadsterů je velmi omezená. Snad nový vůz zaujme natolik, že se najdou prostředky na stavbu pro provoz na komunikacích i technologické kapacity pro malosériovou výrobu. 

Kromě akademických pracovníků se na pracích designové studie StudentCar SCE rovněž podíleli studenti VŠ a SŠ a to jak na platformě předmětů standartní výuky, včetně několika absolventských prací, tak rovněž formou volnočasových aktivit. Studenti, kteří během studia spolupracují na takovém projektu, jsou pro zaměstnavatele z průmyslové sféry velmi atraktivní. 

Stavba designové studie byla mimo jiné financována z rozpočtu Moravskoslezského kraje prostřednictvím projektu „Zapojení studentů VŠ a SŠ do vývoje designu – stavby designového modelu vozu StudentCar SCE v měřítku 1:1“.

Vloženo: 16. 10. 2017
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět