Výstavu nazvanou Jiří Kovanda ve dveřích VŠB-TUO zahájí ve čtvrtek 19. října v 11 hodin ředitel PLATO a kurátor výstavy Marek Pokorný a rektor univerzity a někdejší děkan FEI Václav Snášel, který uzavření memoranda inicioval. „Jsme velice rádi, že se podařilo náš první ‚výkop‘ dotáhnout do úspěšného konce. Je to pro nás určitý příslib toho, že spojení umění a techniky na naší půdě bude mít stále své místo,“ řekl rektor.
Galerií v otočných dveřích navazuje PLATO na tradici, kdy se neobvyklé prostory využívají pro dočasné výstavy – například v Ostravě to byla legendární galerie Kaluž. „V posledních padesáti letech se galerií může stát jakýkoli prostor. Opuštěné skladiště, zrušená škola, výloha, na kterou se zapomnělo, či právě kaluž,“ vysvětlil ředitel PLATO ideu umělecké intervence do vysokoškolského prostředí.
PLATO zcela logicky oslovilo Jiřího Kovandu (1953), který patří k několika málo poválečným českým umělcům s mezinárodním renomé. „Je to umělec jemných a mimořádně výmluvných gest. Chtěl jsem začít trochu nenápadně a přitom jednoznačně,“ dodal M. Pokorný k výběru prvního autora. Po Kovandovi, který bude v otočných dveřích vystavovat do konce února 2018, chce galerie vyzvat ke spolupráci Janu Želibskou patřící k zakladatelské generaci slovenského umění 60. let.
Jiří Kovanda vystavoval mimo jiné v londýnské Tate Modern a na nejvýznamnější přehlídce světového umění documenta pořádané každých pět let v německém Kasselu. Pro svou první intervenci do otočných dveří vytvořil zcela nové dílo. „Ve své práci vždy reaguji na daný prostor. Líbí se mi, že jsou to dveře otevřené i zavřené zároveň. Vycházím z jejich kruhového pohybu i z pohybu kolemjdoucích,“ řekl umělec s tím, že zásadním prvkem instalace budou hodiny. Důležitou roli sehraje i moment překvapení v místě, kde proudí spousta lidí. „Je dobré občas chodit s očima opravdu otevřenýma a bez posuzování se jen dívat, vnímat a nehodnotit,“ vzkázal nejen studentům nejúspěšnější český umělec druhé poloviny 20. století.
Dlouhodobá spolupráce mezi galerií PLATO a FEI povede k dalším výstavám či přednáškám, společně realizovaným jak na univerzitní půdě, tak v galerijních prostorách. Na přípravě konkrétní mezinárodní výstavy viditelné v celém objektu moderní fakultní budovy se v PLATO již pracuje. „Do konce října chceme mít hotovou koncepci a seznam umělců, s nimiž bychom mohli pracovat,“ naznačil M. Pokorný s tím, že do března příštího roku by mělo být vše produkčně připraveno.
Galerie současného umění PLATO působí od roku 2017 v centru Ostravy jako příspěvková organizace města. Navazuje na tříletý projekt v Dolní oblasti Vítkovic, který skončil v prosinci 2016. Z prostor na rohu Českobratrské a Bráfovy ulice se na jaře přesune do bývalého hobbymarketu Bauhaus. Konečným sídlem galerie se během několika let stanou rekonstruovaná městská jatka v centru Ostravy.
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava s tradicí více než 165 let poskytuje bakalářské, magisterské i doktorské studium technického a ekonomického zaměření. Na sedmi fakultách studuje zhruba 14.000 studentů. Univerzita realizuje nebo se podílí na mnoha významných projektech v oblasti výzkumu a vývoje. Spolupracuje s řadou domácích i zahraničních univerzit i se soukromým sektorem. Fakulta elektrotechniky a informatiky sestávající ze sedmi kateder byla založena v lednu 1991. S více než 2600 studenty patří k největším fakultám technické univerzity.
Více informací:
http://plato-ostrava.cz/jiri-kovanda-ve-dverich-vsb/ (včetně kurátorského textu)