Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2020!

Elektrická čtyřkolka Democar

Elektrická čtyřkolka Democar
Testovací, studijní a demonstrační zařízení pro výzkum nových řešení a technologií v oblasti automobilové elektroniky.

Většina malých kluků si přeje mít autíčko na ovládání. No a velcí kluci z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO se rozhodli postavit čtyřkolku v životní velikosti na dálkové ovládání, jak jinak než elektrickou.  

Běžné čtyřkolky slouží jako jednoduchý dopravní prostředek, mohou být také i užitečným pracovním nástrojem. Za čtyřkolky lze připojit valník, vybavit je navijákem nebo radlicí. „V našem případě jde ale o testovací, studijní a demonstrační zařízení pro výzkum nových řešení a technologií v oblasti automobilové elektroniky,“ přibližuje jeden z vývojářů, student doktorského studia Samuel Przeczek. 

Projekt DemoCar, díky kterému čtyřkolka vzniká, propojuje aktivity nadaných studentů magisterského a doktorského studia, kteří se zabývají oblastí automobilové elektroniky. „Čtyřkolka má nezávislý elektrický pohon každého kola. Vozidlo je ovládáno dálkově 16 kanálovou vysílačkou. Na dálku můžeme řídit systémy pohonu, brzd, servořízení s posilovačem, světel a centrální řídicí systém. Vozidlo disponuje sofistikovaným systémem managementu energie. Vybrané měřené údaje je možné vizuálně sledovat na displeji vysílačky díky technologii měření a přenosu dat. V roce 2018 bychom chtěli zahájit integraci autonomního řízení skrze zapojení nových kolegů z Katedry informatiky, zabývajících se zpracováním obrazu a identifikace 3D objektů,“ doplňuje Petr Šimoník, který projekt doposud koordinuje. 

Čtyřkolka v životní velikosti dostává den ode dne funkční i designové kontury, v řadě částí je patrný nějaký objev, zdokonalení či inovace. Mravenčí práce pedagogů a studentů zaměřená do oblasti aplikované elektroniky a mechatroniky tak generuje vozidlo, se kterým se lze setkat nejen na popularizačních akcích VŠB – Technické univerzity Ostrava. Při práci na čtyřkolce vzniká také mnoho výukových materiálů ve formě výpočtů a vizualizací, počítačových simulací, specifických konstrukčních řešení a nových mechatronických systémů. Na čtyřkolce studenti testují svoje hypotézy a na jejich základě píší bakalářské, diplomové a disertační práce. Výsledky práce týmu DemoCar tak ocení nejen odborníci z oblasti vědy a výzkumu a průmyslový partneři, ale i další generace dětí se zájmem o vozítka všech typů.

Vloženo: 18. 12. 2017
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět