Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 3. 2021!

NXP CUP soutěž v autonomním řízení modelů vozidel

NXP CUP soutěž v autonomním řízení modelů vozidel
Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO pořádá soutěž v autonomním řízení modelů vozidel – NXP Cup

Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO pořádá 20. 3. 2018 ve svém areálu soutěž v autonomním řízení modelů vozidel. Soutěž bude probíhat od 9 do 15 hodin ve druhém patře  budovy FEI v areálu univerzity v Ostravě-Porubě. Pořádání soutěže zajišťuje katedra informatiky FEI VŠB-TUO v rámci dlouhodobější spolupráce s pobočkou firmy NXP v Rožnově pod Radhoštěm.

Cílem soutěže je projet neznámou dráhu modelem vozidla v co nejkratším čase a během jízdy z dráhy nevyjet.  Akce je jedním ze šesti evropských kvalifikačních kol. Nejlepší středoškolské a vysokoškolské týmy postoupí do celoevropského finále, které se bude konat v Mnichově.

Soutěž NXP Cup je celosvětová soutěž s mnohaletou tradicí. Účastní se jí středoškolští a vysokoškolští studenti s tím rozdílem, že soutěží na jiných drahách. Účastníci soutěže smí využívat pouze předepsaný model vozidla a přísná pravidla soutěže jim nedovolují tato vozidla zásadně upravovat. Letošní ročník soutěže je výjimečný tím, že se firma NXP rozhodla přejít na nový výkonnější typ aut a soutěžící si letos mohou zvolit, se kterým modelem budou soutěžit. 

Svůj um a důvtip musí všichni soutěžící prokázat zejména v programování řídícího počítače vozidla. Situace před vozidlem je snímána pomocí řádkové kamery, řízení se zajišťuje pomocí serva a pro pohon vozidla slouží dva nezávislé elektromotory. Energii během jízdy vozidlu dodává malý akumulátor s omezenou maximální kapacitou.

Soutěžící svou účastí v soutěži získávají cenné zkušenosti, která pak mohou uplatnit v praxi. Autonomní řízení vozidel dnes považují největší světové automobilky za důležitý směr vývoje a budoucnost automobilové dopravy. 

Vloženo: 13. 3. 2018
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět