Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 3. 2021!

Vozítka studentů středních škol se utkají v závodě o čas

Vozítka studentů středních škol se utkají v závodě o čas
Studenti v soutěži „Students for Automotive“ předvedou 27.3.2018, jak dobře si poradili se sestavením funkčního vozítka ze stanovených komponentů.

Studenti v soutěži „Students for Automotive“ předvedou, jak dobře si poradili se sestavením funkčního vozítka ze stanovených komponentů. Musí zvládnout dráhu inspirovanou Masarykovým okruhem v Brně a probojovat se do finále, které proběhne v úterý 27. 3. 2018 od 9 hod v budově Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO. 

Hlavní myšlenou soutěže je zvýšit zájem studentů o tzv. „bastlení“ orientované do oblasti automotive. „V dnešní době hotových výrobků je podstatou soutěže jít ke kořenům a vytvořit vlastní produkt od začátku,“ představuje hlavní myšlenku Ing. Petr Šimoník, Ph.D. z Katedry elektroniky. Soutěž je cílena především na studenty středních škol druhých a třetí ročníků maturitních oborů. Týmy jsou složeny ze tří studentů a jednoho dozorujícího pedagoga. „Z původně zamýšlených 8 týmů se počet vyšplhal na 17 čtyřčlenných týmů,“ dodává Šimoník o úspěchu akce. Soutěž „Students for Automotive“ je výsledkem řešení projektu, který vytváří prostor pro popularizaci techniky a zapojení studentů do soutěží kombinující několik oborů komplexním způsobem. 

Soutěž je doslova postavena na otevřené platformě mikropočítačového systému Arduino. Řídicí program je vyvíjen na stolním počítači a posléze je nahrán do Arduina a spuštěn. Řízení a pohyb vozítka bude realizován s využitím zmíněné vývojové desky Arduino MEGA2560. K této lze desce skrze I/O piny připojit nepřeberné množství přídavných snímačů, akčních členů a jiných obvodů (shieldů). 

Všechny přihlášené týmy obdržely stejný balíček komponentů pro sestavení vozítka. Takto vytvořené vozítko bude absolvovat soutěžní jízdy na stanových dráhách. Soutěžní dráhy jsou dvě: bludiště a sledování čáry. Bludiště nemá slepé uličky, je nutné pouze projetí bez úkolu hledání správné varianty. Dráha sledování čáry je inspirována Masarykovým okruhem v Brně. Úkolem vozítka je projet tyto dráhy v co nejkratším možném čase. Hodnocení soutěžních týmů, které měsíce pracovaly na konstrukci svého modelu soutěžního vozidla, proběhne za účasti zástupců firem, které se na projektu spolupodílejí a s Fakultou elektrotechniky a informatiky spolupracují i v jiných oblastech.

 

Vloženo: 26. 3. 2018
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět