Chystáte se v létě na dovolenou, zahraniční stáž, nebo jen chcete svůj domov lépe zabezpečit proti riziku pod názvem krádež? Katedra bezpečnostních služeb Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB-TUO se zaměřuje i na tuto problematiku a poradí vám. Zpovídali jsme vedoucího katedry Ing. Stanislava Lichorobiece, Ph.D. a získali jsme pro vás ty nejlepší rady a tipy.
I když se vám může zdát, že máte svůj domov dobře zabezpečen proti zlodějům, tak opak je většinou pravdou. Následně nabízíme několik tipů, jak zabezpečit svůj majetek, který na užitou dobu opouštíte:
• Zamykejte vstupní dveře a zavírejte okna vždy, když opouštíte domácnost, i když jdete třeba jen na chvíli k sousedce nebo na nákup. Pootevřená balkónová okna nebo větrací okénka jsou pro zloděje velkým lákadlem.
• Dbejte na zajištění a uzamykání dveří, oken, ale i světlíků, vikýřů a sklepních okének.
• V případě ztráty nebo krádeže klíčů od bytu nebo při přestěhování vždy neprodleně vyměňte cylindrickou vložku.
• Venkovní, bytové i balkónové dveře v noci zamykejte, i když jste doma.
• Zajistěte, aby se vchodové dveře do domu automaticky zavíraly proti vstupu zvenčí, nenechávejte je dokořán.
• Neotvírejte vchodové dveře domu neznámým lidem.
• Obvykle po 22. hodině vždy zamykejte vchodové dveře, ale i dveře do kočárkáren, sklepů, prádelen, sušáren a dalších společných prostor.
• Dbejte na funkčnost osvětlení ve všech společných prostorách budov.
• Neotvírejte bytové dveře, aniž byste se kukátkem přesvědčili, kdo je za nimi, neotevírejte je bez zajištění řetízkem nebo jiným prostředkem proti násilnému vniknutí.
• Na dveřích neuvádějte jmenovku, jen číslo bytu, a pokud chcete na dveřích své jméno, pak uvádějte jmenovku v množném čísle.
• Vždy mějte důležitá telefonní čísla poblíž vašeho telefonu nebo na dobře viditelném místě.
• Bezpečnost bytu zvýšíte instalací bezpečnostních dveří nebo různých mechanických zábranných prostředků jako jsou např. bezpečnostní štít a bezpečnostní profilová cylindrická vložka, která vyloučí otevření jednoduchého FAB zámku pomocí tzv. BUMPING metody, další přídavný zámek, příčná nebo celoplošná dveřní závora, pojistka dveřních závěsů jako zábrana proti vysazení dveří, atd.
• Okna lze opatřit různými typy mříží, bezpečnostním sklem nebo fólií, uzamykatelnými okenicemi, uzamykatelným kováním apod. Moderní technika nabízí také využití domácího videotelefonu s elektromechanickým ovládáním vstupních dveří, prostorových detektorů pohybu, případně napojení na pult centralizované ochrany.
• Opouštíte-li byt nebo dům na delší čas (např. jedete na chatu nebo rekreaci), nezatahujte rolety a žaluzie, nevypínejte přívod elektřiny a snažte se udržovat dojem, že jste stále přítomni. Vhodná je výpomoc mezi sousedy, mohou vám byt kontrolovat a pravidelně vybírat schránku.
• Nesdělujte cizím lidem na potkání důvěrné informace a ani je nezveřejňujte na různých sociálních sítích, před nikým se nechlubte svým majetkem, ani tím kolik máte peněz.
• Své úspory ukládejte v peněžních ústavech, doma si nechávejte pouze nezbytnou hotovost.
• Vytvořte si seznam cenných věcí – obrazů, sošek a šperků, jejich fotografie, výrobní čísla a popis.
• Udržujte dobré vztahy a kontakty s vašimi sousedy, požádejte je o jejich telefonní číslo, protože v případě potřeby může být jejich pomoc nejrychlejší a můžete si tak navzájem ochránit váš majetek.
• Máte-li podezření, že se děje cosi podezřelého neváhejte volat Policii ČR 158, nebo MP 156.
Zabezpečením bytu to ale nekončí. Při pobytu mezi lidmi si chraňte své osobní věci. „Peníze, doklady i klíče noste v příruční uzavřené tašce nebo kabelce. Pokud to jde, ukládejte je ve vnitřních kapsách,“ radí doktor Lichorobiec. „Nejlepší ochranou je opatrnost v kombinaci elektronických a mechanických bezpečnostních prvků a systémů,“ dodává na závěr.
Katedra bezpečnostních služeb je nejmladší katedrou Fakulty bezpečnostního inženýrství a zabezpečuje výuku v oblasti fyzické ochrany, činnosti bezpečnostních služeb, vnitřní bezpečnosti státu, ochrany osob, objektů a podniků, bezpečnosti a ochrany civilního letectví před terorismem, extremismem a dalšími protiprávními činy, pyrotechnické činnosti, problematiky řízení rizik a otázky prevence dalších problémů vyplývajících z ochrany osob a majetku. Zřízení Katedry bezpečnostních služeb představuje pokračování dlouhodobého procesu rozvoje vědecko-výzkumné činnosti a studijních oborů orientovaných na bezpečnost osob a majetku všeobecně.
Studenti se na této katedře připravují na profesi odborníků působících v oblastech souvisejících s technickou a režimovou bezpečností u bezpečnostních služeb ve státní správě nebo u právnických a fyzických osob. Dále se vzdělávají v oblasti zajištění objektů před protiprávními činy a řešení mimořádných událostí.