Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Příprava programu Noci vědců jde do finále, organizátoři spustí přehlednou aplikaci

Příprava programu Noci vědců jde do finále, organizátoři spustí přehlednou aplikaci
Tradiční akce Noc vědců proběhne na podzim na více než třech desítkách míst České republiky. Letošní výjimečný ročník proběhne v pátek 5. října, organizátoři ve všech městech však ladí konkrétní programy již v těchto dnech. Půdu univerzit, vědeckých pracovišť, science center i nemocnic opět navštíví veřejnost všech věkových kategorií. Připravené jsou večerní i noční workshopy, přednášky a další popularizační programy. Téma letošní Noci vědců nemůže být jiné než 100 let České vědy.

Letošní ročník Noci vědců nově zastřešuje tým ostravských koordinátorů. Ten již naplnil jednu z hlavních priorit a spustil zbrusu nové a přehledné webové stránky, na nichž lze již nyní zhlédnout přehled zapojených institucí i nástin jejich programů. Nováčci v národní koordinaci berou přípravy se vší zodpovědností. „Stát se národním koordinátorem Noci vědců v České republice bylo jako naskočit do dobře rozjetého vlaku. Štafetu jsme přebrali od kolegů z vědeckého centra Techmania v Plzni. Od jara organizátoři z celé republiky pracují na plné obrátky a výsledek lze jasně vidět na nově spuštěných webových stránkách,“ říká členka ostravského týmu a národní koordinátorka akce, Jitřenka Navrátilová s tím, že do dnešního dne již téměř polovina zapojených pracovišť zná své programy a návštěvníci z celé republiky se v nich mohou snadno zorientovat díky praktickému rozcestníku na webu www.noc-vedcu.cz.

Další velkou novinkou letošního ročníku je vytvoření mobilní aplikace, kterou budou moci bezplatně využívat návštěvníci z celé republiky, podmínkou je vlastnit chytrý telefon se systémem Android. Na aplikaci, kterou vývojáři momentálně testují, pracuje tým z Univerzity Palackého v Olomouci. „Aplikace bude připravená tak, aby poskytla přehledné informace o programu Noci vědců konkrétnímu uživateli v jeho městě. Zároveň v ní bude možné zobrazit všechna místa konání s kompletním programem. V rámci aplikace si uživatel může sestavit také vlastní program a v neposlední řadě ji bude možné využít jako navigaci návštěvníka až na místo konání,“ doplňuje Lukáš Novák, který za vývojem aplikace stojí a s přípravou v těchto dnech finišuje. Aplikace bude brzy dostupná v Obchodě Google Play.

Noc vědců je akce pro veřejnost, která vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je popularizace vědy a osobností vědců. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří vykonávají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit. Vědci přednášejí široké veřejnosti, předvádějí zábavné pokusy, organizují soutěže, a to vše při aktivním zapojení návštěvníků.

Letošní ročník zastřešuje jako národní koordinátor seskupení 3 vzdělávacích institucí (Ostravská univerzita, VŠB - Technická univerzita Ostrava a Svět techniky v Dolních Vítkovicích). „Naším hlavním cílem je posunout akci dále. Velice si vážíme role národního koordinátora, máme obrovskou radost z nového webu, grafického vizuálu odpovídajícího výročí 100 let republiky – 100 let české vědy i z pravidelných konferencí s organizátory z celé České republiky,“ uzavírá tiskový mluvčí Ostravské univerzity Adam Soustružník.

Do Noci vědců 2018 jsou zapojena pracoviště z Prahy, Brna, Ostravy, Olomouce, Plzně, Pardubic, Liberce a Hradce Králové. Zastoupena jsou také menší města jako Slaný nebo Klatovy.

Kontakt pro média:

Jitřenka Navrátilová, tel: +420 731 068 263, e-mail: koordinator@noc-vedcu.cz.

Vloženo: 13. 8. 2018
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět