Platnost příspěvku skončila 30. 9. 2021!

Zlatá medaile Nikoly Tesly pro naše vědce z Fakulty strojní

Zlatá medaile Nikoly Testy a stříbrná medaile ARCHIMED 2018 patří naším vynálezcům z Institutu dopravy Fakulty strojní.

Bělehradská asociace vynálezců a autorů vynálezů technických řešení ocenila doc. Ing. Aleše Slívu, Ph.D. a Ing. Roberta Brázdu, Ph.D. zlatou medailí Nikoly Tesly v oblasti vynálezeckého řešení kapslového snímače sypkých hmot pro oblast dopravy a skladování. Oba vynálezci rovněž obdrželi stříbrnou medaili na XXI. Mezinárodním moskevském salónu vynálezů a technických řešení.

Vynález kapsle (resp. nosiče ) slouží pro snímání různorodých fyzikálních veličin sypké hmoty. Vnitřní část kapsle je tvořena různými čidly pro snímání fyzikálních veličin a pohybu materiálu. Systém měření je založen na měření veličin ponořením kapsle do sypké hmoty a identifikace resp. snímání chování sypké hmoty v různých dopravních, manipulačních a skladovacích systémech při pohybu sypké hmoty (dynamický průběh měření). Při samotném řešení záznamový systém umístěný uvnitř kapsle zaznamenává průběh různých fyzikálních veličin a po projití systémem dojde ke zpracování veličin.

Vynález je určen pro zaznamenávání stavu veličin sypké hmoty v režimu bezdrátového přenosu použitelného zejména v místech životu nebezpečných, například posuv půdy, oblastech tekutých písků apod.  Zařízení je doplněno o prostředek automatického zavrtávání při shození tohoto zařízení do kritického místa, kde dochází k posuvu sypké hmoty.

Vynález získal několik národních patentů a užitných vzorů a v současné době je v řešení několik mezinárodních patentů odvozených od tohoto řešení a probíhá intenzivní jednání o prodeji licencí na toto řešení.

Vloženo: 7. 9. 2018