VŠB – Technická univerzita Ostrava příští týden slavnostně zahájí stavbu unikátní budovy, jejíž součástí bude digitalizovaná výuková výrobní linka, tzv. Smart Factory, dále prostory biomedicínského inženýrství pro Home Care a moderní laboratorní zázemí pro elektromobilitu. Poklep základního kamene proběhne v pondělí 24. 9. 2018 ve 12 hod. v porubském kampusu VŠB-TUO vedle tenisových kurtů.
„Z pohledu investiční výstavby naší univerzity se jedná o nadčasovou laboratorní platformu pro praktickou výuku moderních studijních programů z oblasti Průmyslu 4.0, Home Care a Automotive. Jde o jedinečný investiční počin s rozpočtem přesahujícím částku 160 mil. Kč,“ shrnuje výjimečnost nového komplexu dr. Petr Šimoník z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO.
Budova bude plná nejnovějších technologií: sofistikovaný building management systém, možnosti sledování a řízení energetických toků a mnoho dalších. S integrovanou rozsáhlou sítí rozmanitých technologií senzorických systémů bude nový komplex součástí struktury budov umožňujících vysoko objemové datové přenosy a ukládání velkých dat.
Stavba spolu s koexistující infrastrukturou je koncipována jako komplexní a otevřený výukový testbed neboli zkušební polygon Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO, který bude také platformou pro mezifakultní spolupráci a dále spolupráci s významnými univerzitními partnery, především VUT a ČVUT.
„Jako jednu z mnoha zajímavostí lze u nové budovy CPIT TL3 vybrat byty pro Home Care, tedy pro praktickou aplikaci nových technologií biomedicínského inženýrství,“ doplňuje dr. Šimoník. Bude se jednat o byty se stálými obyvateli, kteří budou monitorováni při běžných denních činnostech a výsledkem tohoto projektu budou nová řešení právě díky biomedicínskému inženýrství, např. nové aplikace unikátních senzorických systémů pro domácnosti s návaznou výukou nadčasových metod a algoritmů pro zpracování, přenos a ukládání dat velkých dat s respektováním kritérií tzv. kybernetické bezpečnosti. Laboratorní komplex s označením CPIT TL3 bude realizován v rámci projektu „Platforma nových technologií Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO CPIT TL3“.