Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 30. 10. 2021!

Noc vědců navštívilo rekordních 60 000 návštěvníků

Noc vědců navštívilo rekordních 60  000 návštěvníků
Letošní výroční Noc vědců navštívilo rekordních 60 000 návštěvníků, přinesla i další rekordy.

Letošní ročník Noci vědců přivítal v celé republice rekordní počet 60 000 návštěvníků. Nabitý program lákal na půdu univerzit, vědeckých pracovišť i knihoven. Na více než 30 místech v České republice proběhla v pátek 5. 10. Podle statistik pořadatelů překročila letošní návštěvnost o celých deset tisíc dosud rekordní zájem veřejnosti z roku 2017.   

Bohatý program, tématicky zaměřený na 100 let české vědy, probíhal od 17. hodiny odpolední. Někde překročilo pro velký zájem dokonce jeho ukončení místo avizované 22. hodiny půlnoc. „V tuto chvíli tým národních koordinátorů z Ostravy vyhodnocuje letošní ročník. Rekordní návštěvnost nás nesmírně potěšila, dostáváme zpětnou vazbu od organizátorů ze všech koutů republiky, a zejména na sociálních sítích zaznamenáváme řadu pozitivních ohlasů ze strany veřejnosti,“ říká národní koordinátorka akce Jitřenka Navrátilová. 

V rámci Noci vědců předvádí zapojená pracoviště zpravidla to nejlepší a nejzábavnější z oblasti vědy. Výjimkou nejsou ani doprovodné aktivity, které se k akci pojí. „V ostravských Dolních Vítkovicích vznikl už dopoledne obří živý model DNA, vytvořilo jej celkem 526 žáků místních základních škol. V Moravskoslezské vědecké knihovně byl pak během večera největší zájem o speciální exkurze do rozsáhlých podzemních skladů knih. Neméně zajímavé byly aktivity obou univerzit,“ přibližuje program některých z míst Jitřenka Navrátilová. V průběhu programu zapsali nový český rekord také na Gymnáziu Václava Beneše Třebízského ve Slaném: „V rámci večerního programu jsme vytvořili dosud největší vybuchující dusíkovou pěnu v národních barvách, kromě toho, byla celá škola plná experimentů, přednášek a workshopů,“ říká za Gymnázium ve Slaném jedna z hlavních organizátorek akce. Univerzita Pardubice vsadila na známé jméno a přizvala ke svému programu vědce britského původu Michaela Londesborougha: „Budova doslova praskala ve švech pod náporem 1 300 návštěvníků, až po strop byla zaplněna posluchárna kde Michael Londesborough předvedl svou show na téma Zvuk,“ dodává za Univerzitu Pardubice Iva Svobodová. Pozadu nezůstala letos ani Univerzita Palackého v Olomouci, kde byl pro Noc vědců připraven program například na Přírodovědecké fakultě: „Jsme tady letos už potřetí, každý rok se nám program moc líbí. Synové chodí do chemického kroužku a vždycky rádi vidí něco nového, nejvíc je zajímají pokusy a různé hlavolamy,“ prozradila Jana Pokorná z Olomouce, maminka devítiletých dvojčat. 

Mezi novinkami, které se organizátorům osvědčily, bylo vytvoření a spuštění mobilní aplikace pro chytré telefony se systémem Android. Tu mohli návštěvníci bezplatně využívat v celé republice, sestavit si svůj program a nechat se navigovat do konkrétních míst konání. Vytvořili ji vývojáři z Univerzity Palackého v Olomouci, v rámci zlepšení komunikace na celostátní úrovni ji pak ve spolupráci s národním koordinátorem naplnili obsahem a zajistili funkčnost pro všechna do akce zapojená místa. Před akcí si ji do svých telefonů stáhly tisíce nových uživatelů. „Dalším pokrokem, na kterém jsme intenzivně pracovali, bylo spuštění celonárodních webových stránek a jednotná grafika. Tu jsme taktéž poskytli k využití všem organizátorům napříč republikou. Chtěli jsme tak sjednotit vizuální podobu akce a zefektivnit práci,“ vysvětluje Navrátilová. 

Ostravský tým bude v následujících týdnech jednat o roli národního koordinátora Noci vědců v roce 2019. „V těchto dnech se rozbíhají jednání o dalším ročníku Noci vědců. Náš tým by se velmi rád o roli národního koordinátora znovu ucházel, navázal tak na letošní novinky a prohloubil tradici této prestižní celoevropské akce,“ dodává Navrátilová. Obliba Noci vědců u veřejnosti stále stoupá, mezi návštěvníky jsou nejen studenti či odborná veřejnost, ale také rodiny s dětmi a lidé všech věkových kategorií. „Ráda bych ještě na tomto místě poděkovala partnerům, bez kterých by akce nemohla být realizována. Nejen finanční podpora přispěla k jejímu hladkému průběhu a umožnila nám akci posunout o velký kus dál. Těšíme se na spolupráci i v příštím roce,“ uvedla na závěr Navrátilová. 

Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je popularizace vědy a osobností vědců. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří vykonávají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit. Vědci přednášejí široké veřejnosti, předvádějí zábavné pokusy, organizují soutěže, a to vše při aktivním zapojení návštěvníků.

Letošní ročník celorepublikové Noci vědců nově zastřešovalo jako národní koordinátor seskupení 3 ostravských vzdělávacích institucí (Ostravská univerzita, VŠB - Technická univerzita Ostrava a Svět techniky v Dolních Vítkovicích). Do Noci vědců 2018 byla dále v rámci České republiky zapojena pracoviště z Prahy, Brna, Ostravy, Olomouce, Plzně, Pardubic, Liberce a Hradce Králové. Zastoupena byla také menší města jako Rychnov nad Kněžnou, Dolní Dobrouč, Děčín nebo Soběslav.

Vloženo: 9. 10. 2018
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět