Platnost příspěvku skončila 31. 3. 2023!

Příběh astronauta: Na turné pro veřejnost do České republiky přijede astronaut Andrew Feustel

Na pozvání Akademie věd ČR přiletí do České republiky americký astronaut Andrew Feustel se svou paní Indirou Feustelovou. Mezi 4. až 15. dubnem je připraven program, který je určen především studentům a veřejnosti. Hned druhý den po příletu, v pátek 5. dubna od 10 hodin se v budově Akademie věd na Národní třídě v Praze bude konat úvodní tisková konference. Program se uskuteční v Praze, Terezíně, Olomouci, Ostravě a Brně. Besedy pro veřejnost budou tlumočeny a přístupné zdarma.

„Akademie věd ČR se velmi úspěšně podílí na mnoha projektech v oblasti výzkumu vesmíru, a proto si vážíme toho, že Andrew Feustel přijal pozvání právě od nás. Jde o jeho třetí oficiální návštěvu Akademie věd i České republiky a jsme rádi, že tentokrát bude těžiště jeho programu v regionech. Považujeme za skvělé, že se nám daří popularizovat vědu třeba i tím, že do Česka zveme významné světové osobnosti; takovou osobností Andrew Feustel bezesporu je,“ říká předsedkyně prof. Eva Zažímalová.

Příběh astronauta

Andrew Feustel navštívil Českou republiku poprvé v roce 2009, po svém letu v raketoplánu Atlantis k Hubbleovu kosmickému dalekohledu, při němž si do svého osobního balíčku přibalil Písně kosmické Jana Nerudy. Právě tehdy se zde, v České republice, dozvěděl, že poletí podruhé, a to v roce 2011 v raketoplánu Endeavour na Mezinárodní kosmickou stanici. Tehdy s sebou vzal symbol mnoha generací – postavičku krtka Zdeňka Milera, který se stal „českým astronautem“, jehož prostřednictvím se především děti a mládež seznámily s životem na oběžné dráze. Vzdělávací program Do kosmu s Krtkem funguje dodnes a zprostředkoval přenos informací i z třetího letu Andrewa Feustela v roce 2018, kdy astronaut Feustel strávil na Mezinárodní kosmické stanici přes půl roku a v druhé polovině pobytu byl jejím velitelem. Tehdy s ním opět cestoval Krtek astronaut, tentokrát jen v menším provedení, protože v kabině Sojuz bylo pro cestu na Mezinárodní kosmickou stanici méně místa než v raketoplánu. S sebou vzal také kresbu židovského chlapce „Měsíční krajina“, kterou nadaný třináctiletý Petr Ginz nakreslil v roce 1942 v terezínském ghettu. Astronaut Andrew Feustel k dnešnímu datu strávil ve vesmíru 226 dní, z toho 61 hodin a 48 minut ve volném kosmickém prostoru. Akademie věd ČR tak má jedinečnou příležitost představit jednoho z nejzkušenějších astronautů světa.

Andrew Feustel a symbolické české propojení aneb Co s sebou vzal do vesmíru

2009, raketoplán Atlantis – Písně kosmické (dnes vystaveny v prohlídkovém okruhu na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově)

2011, raketoplán Endeavour – Krtek astronaut, speciálně vyrobený Moravskou ústřednou Brno, aby vyhovoval podmínkám NASA a mohl letět v osobním balíčku astronauta („bydlí“ v České republice, stále jezdí po školách a besedách v rámci vzdělávacího programu Do kosmu s Krtkem)

2018, Mezinárodní kosmická stanice – znovu Krteček, tentokrát menší, a především kresba Petra Ginze „Měsíční krajina“, kterou namaloval židovský chlapec v terezínském ghettu dva roky před svou smrtí

Spolupráce

Akademie věd ČR na organizaci turné astronauta Andrewa Feustela a jeho paní Indiry Feustelové spolupracuje s Velvyslanectvím USA v Praze a s Astronomickým ústavem AV ČR.

Odkazy

Webová stránka, kterou budeme neustále aktualizovat s podrobnostmi o celém turné Andrewa Feustela - https://www.avcr.cz/cs/pro-verejnost/akce-pro-verejnost/andrew-feustel-pribeh-astronauta

Akademie věd – www.avcr.cz

Facebook – @akademieved

Twitter – @Akademie_ved_CR

Instagram - @akademievedcr

Vzdělávací program Do kosmu s Krtkem – www.krtek2018.cz

Facebook – @krtekvkosmu

Program návštěvy Andrewa Feustela

Pátek 5. dubna 2019 – Praha

10:00 Tisková konference v prostorách Knihovny AV ČR

Neděle 7. dubna 2019 – Praha

18:00 Přednáška s diskusí pro veřejnost v Planetáriu Praha

Pondělí 8. dubna 2019 – Terezín

10:30 Návštěva a prohlídka Památníku Terezín. Andrew Feustel předá kresbu Petra Ginze, kterou měl s sebou na oběžné dráze. Pouze pro zvané.

Úterý 9. dubna 2019 – Olomouc

14:00 Přednáška s diskusí se studenty v aule Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

18:00 Přednáška s diskusí pro veřejnost v Pevnosti poznání

Středa 10. dubna 2019 – Ostrava