Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 29. 4. 2021!

Příběh astronauta Andrew Feustela zazní i na VŠB – Technické univerzitě Ostrava

Příběh astronauta Andrew Feustela zazní i na VŠB – Technické univerzitě Ostrava
Příběh astronauta Andrew Feustela zazní i na VŠB – Technické univerzitě Ostrava

Nejeden z nás sní o tom, že se stane astronautem a podívá se do vesmíru. Geofyzikovi Andrew Feustelovi se tento sen splnil. Od počátku tisíciletí je astronautem NASA. O svém příběhu bude vyprávět studentům a veřejnosti po celé České republice, a to díky Akademii věd ČR, která jej pozvala. V Ostravě jeho přednáška proběhne na aule VŠB-TUO 10. 4. 2019 v 17 hod. S novináři se setká tentýž den na Magistrátě města Ostravy v 15 hod. na tiskové konferenci. 

Andrew Feustel nenavštíví Českou republiku poprvé. Do srdce střední Evropy zavítá mezi 4. a 15. dubnem a navštíví Prahu, Terezín, Brno, Olomouc a Ostravu. Jeho první návštěva proběhla v roce 2009, kdy se vrátil z letu v raketoplánu Atlantis k Hubbleovu kosmickému dalekohledu. Na výlet do vesmíru si vzal Nerudovy Písně kosmické. A právě u nás se dozvěděl, že poletí do vesmíru podruhé, konkrétně na Mezinárodní kosmickou stanici. Tehdy si s sebou vzal symbol mnoha generací, oblíbeného Krtečka Zdeňka Milera. Ten se stal českým astronautem a děti a mládež seznámil s životem na oběžné dráze. 

Vzdělávací program s názvem Do kosmu s Krtkem funguje dodnes a zprostředkoval přenos informací i ze třetího letu Andrew Feustela do vesmíru, který absolvoval v loňském roce.  Krteček byl na palubě také tentokrát, jen v menší verzi. Spolu se vydali na Mezinárodní kosmickou stanici na raketoplánu Sojuz. Andrew Feustel s sebou měl také kresbu židovského chlapce, Měsíční krajina, kterou Petr Ginz nakreslil v roce 1942 v terezínském ghettu. 

Díky Akademii věd má tak česká veřejnost možnost seznámit se s jedním z nejzkušenějších astronautů světa. Přednáška Andrew Feustela je zdarma, kapacita je však omezená. Bude probíhat v angličtině s tlumočníkem.

Vloženo: 8. 4. 2019
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět