Katedra tváření materiálu Fakulty materiálově-technologické si pro své studenty a zaměstnance připravila zajímavou přednášku odborníka z praxe. Ing. Ladislav Jílek, CSc., studentům řekne něco o historii a současnosti kování.
Fakulta ve spolupráci s katedrami každoročně organizují řadu přednášek odborníků z praxe. Počet těchto akcí i přednášek expertů ze zahraničí chce postupně navyšovat. „Díky mimořádně bohaté spolupráci s praxí se daří organizovat přednášky technologů, výzkumníků i členů profesních sdružení – např. Svazu kováren ČR,“ říká prof. Ivo Schindler, vedoucí Katedry tváření materiálu. Jeho pozvání přednášet studentům přijal Ladislav Jílek, který je odborník na historii a současné trendy v oblasti kování. Jeho přednáška se bude konat 16. dubna od 9 do 10 hodin. Pro studenty bude jistě přínosné zasadit nabyté technické znalosti do širších kulturních a historických souvislostí. Kování je tradiční způsob zpracování kovů a první poznatky o něm pocházejí už ze 3. tisíciletí před naším letopočtem. V současné době je v něm hojně využívaná mechanizace a automatizace. „Umělecký kovář je ve své činnosti nenahraditelný, ale pro kování kusů o hmotnosti řádově až stovky tun jsou vhodné odlišné technologie a počítačem řízené strojní komplexy,“ vysvětluje prof. Ivo Schindler. Dříve kováři zpracovávali např. bronz či železo, dnes pracují s rozmanitými typy ocelí, slitinami na bázi hliníku, titanu či wolframu a s dalšími progresivními materiály.
Studenti zajímavé přednášky odborníků z praxe vítají. Sami si už v průběhu studia praxi aktivně vyhledávají, přičemž je motivuje zejména nabytí zkušeností a výdělek. Cenné poznatky však získávají už ve škole, např. v oblasti rotačního kování. Katedra tváření materiálu rovněž disponuje špičkovým simulátorem deformací za tepla. „Ten se ukazuje jako velmi prospěšný a žádaný jak při řešení praktických problémů, tak při experimentech spjatých se závěrečnými pracemi našich studentů,“ přibližuje prof. Ivo Schindler. Jedná se o univerzální přístroj, na kterém lze provádět celou škálu testů a který mimo jiné slouží i k optimalizaci různých technologií tváření. Ovládáním vývoje struktury v průběhu objemového tváření a následného řízeného ochlazování lze velmi efektivně dosahovat vynikajících mechanických vlastností kovových výrobků.