Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Naše univerzita otevřela nový program Biomechanické inženýrství

Naše univerzita otevřela nový program Biomechanické inženýrství
Na Fakultě materiálově-technologické VŠB-TUO mohou čerství bakaláři nově studovat program Biomechanické inženýrství.

Na Fakultě materiálově-technologické VŠB-TUO mohou čerství bakaláři nově studovat program Biomechanické inženýrství. Studenti budou vyrábět, zpracovávat a studovat biokompatibilní materiály či implantáty pro medicínu. Program vznikl z oboru Biomechanické inženýrství, který vychází z praxe a vznikl ve spolupráci s firmami. 

Biomechanické inženýrství je otevřeno již druhým rokem a podle garanta programu, doc. Dr. Ing. Moniky Losertové, studenti po absolvování nebudou mít potíže s uplatněním. „Naši absolventi jsou odborníci na biokompatibilní materiál, poradí si s jeho výběrem, ale mají také dobré základy biomechaniky a anatomie,“ vysvětluje doc. Losertová. 

Technika a medicína jdou spolu ruku v ruce. „Naši absolventi se uplatní mimo jiné také jako vývojoví konstruktéři nebo vedoucí technologických pracovišť v oboru. Konstruktér při návrhu nového implantátu diskutuje s lékařem, protože implantát musí splňovat náročné požadavky jak operatéra, tak stavu pacienta,“ dodává. Implantáty se vyrábějí z biokompatibilních ocelí, progresivních titanových slitin, polymerů či keramiky. Studenti se ve výuce učí mimo jiné o vnitřní stavbě těchto materiálů, jejich vlastnostech, a také se dovídají, jak jejich užitné vlastnosti zvyšovat. V rámci výuky pak mohou sami navrhnout optimální materiál pro daný účel použití, připravit ho a hodnotit jeho funkčnost, protože se orientují v biomechanice člověka a mají přehled o způsobech zatěžování lidského organismu. Inženýrů orientujících se v biomechanice a biokompatibilních materiálech je na trhu málo a poptávka po nich roste, proto firmy stále hledají pracovníky vzdělané v daném oboru. 

Výuka probíhá nejen na Fakultě materiálově-technologické, ale také ve Fakultní nemocnici Ostrava. Studenti tak během dvou let získají znalosti například v předmětu Traumatologie pohybového aparátu, Design a technologie výroby zdravotnických prostředků, jež jim přednáší odborníci z firem. Absolventi ale nekončí jen u návrhů implantátů nebo rehabilitačních prostředků k aktivní i pasivní rehabilitaci.  Kvalifikovaně se mohou podílet také na konstrukci operačních stolů, vybavení vyšetřoven, nemocničních sálů polohovacími lůžky, a podobně. Život zachraňují i technici!

Vloženo: 31. 5. 2019
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět