Program na všech místech v republice návštěvníci najdou na novém webu www.nocvedcu.cz. Ten je navíc letos nově propojený také s mobilní aplikací, ve které si mohou vytvořit vlastní program. Tisková konference k akci se bude konat 17. září v 9:00 na Magistrátu hlavního města Prahy.
Od Děčína přes Humpolec až po Ostravu. Noc vědců letos doslova pohltí celou Českou republiku – univerzity, hvězdárny a vědecká pracoviště otevřou své brány veřejnosti a nabídnou nejen vhled do jejich činnosti, ale také možnost si vyzkoušet práci vědců. Seznam všech měst, ve kterých se NV koná, najdete níže. Veškerý program ve všech městech je zdarma a je určen nejširší veřejnosti – dospělým, studentům i těm nejmenším.
Na návštěvníky čeká setkání s vědci, workshopy, vědecké show, pokusy a otevřou se pro ně laboratoře a vědecká pracoviště. Mnohé si budou moci vyzkoušet doslova na vlastní kůži pod vedením aktivních vědců, kteří je zároveň seznámí s nejnovějšími poznatky vědy a výzkumu. Konkrétní program pro vás připravujeme, ale návštěvníci se mohou těšit například na výrobu vlastních ekologických čisticích prostředků nebo tipy, jak se nevzdat komfortu a nezabít při tom planetu.
„Letos chystáme velké novinky – poprvé najdou návštěvníci program ve všech městech a na všech institucích po celé republice na jednom webu – jsou to tisíce zážitků, ze kterých mohou vybírat. Navíc si budou moci sestavit vlastní program pomocí aplikace na Androidu i IOS – to ocení zejména návštěvníci větších měst, které nabídnou stovky možností. Ti také jistě ocení vědecké autobusy zdarma, které návštěvníkům umožní během pěti hodin navštívit více míst – ty jsou potvrzeny v Praze, Brně i Ostravě,“ uvádí Adam Soustružník z Ostravské univerzity. Právě ta je totiž spolu s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava národním koordinátorem celorepublikové akce.
Tématem letošního ročníku je Šetrně k planetě, proto bude Noc vědců ve všech městech prolínat téma ekologie. „Planetu nevnímáme jako geologický objekt, ale jako místo k životu. Je důležité si uvědomit, že zatímco my ji ke svému životu potřebujeme, ona nás vůbec ne,“ říká k letošnímu tématu Jarmila Černá z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.
Podrobnosti o novinkách letošního ročníku, stejně jako o zajímavostech z programu v jednotlivých městech i významu akce v ČR i Evropě představí organizátoři na tiskové konferenci 17. září 2019 v 9:00 na Magistrátu hlavního města Prahy.
Noc vědců loni přilákala přes 60 000 návštěvníků, kterým nabídla téměř milion jednotlivých zážitků. Letos se Noc vědců rozrostla do nových měst a zapojí se také další univerzity a instituce, takže se dá očekávat i nárůst počtu účastníků.
Akce původně vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005, jejím posláním je nejen popularizace vědy, ale také představení vědců a jejich práce, která je pro většinu lidí neviditelná, přitom nás obklopuje na každém kroku – u lékaře, ve škole i na cestách. V České republice se Noc vědců každým rokem rozrůstá, největší rozmach zažívá od roku 2018, kdy se koordinace na úrovni republiky ujal tým Ostrava – volné sdružení Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity Ostrava.