Úvodního slova se chopili rektor univerzity prof. RNDr. Václav Snášel, CSc. a ředitel nemocnice MUDr. Jiří Havrlant, MHA. Účastníci se dozvěděli více o výročí 170 let VŠB-TUO, které univerzita letos slaví a za Fakultní nemocnici Ostrava (FNO) připomněl MUDr. Tomáš Paleček, Ph.D. nedávnou oslavu čtvrtstoletí otevření nového moderního monobloku ve FNO. Přednášející z obou institucí během dvou hodin představili témata a oblasti, ve kterých by univerzita s nemocnicí mohla dále a těsněji spolupracovat.
„Medicínský start-up inkubátor je akce, která spojuje vědce na poli medicínském a technickém. Jednotliví přednášející tak mají možnost nabídnout zajímavé téma i pro kolegy z řad druhé instituce, kteří by o něj projevili zájem, a naopak," uvedl organizátor akce za FNO doc. MUDr. Petr Vávra, Ph.D., náměstek ředitele pro vědu, výzkum a výuku.
Představena tak byla například spolupráce Kliniky úrazové chirurgie FNO s VŠB-TUO
či podpůrné nástroje pro vizualizaci dat generovaných v lékařství. Vědci se zaměřili i na možnosti využití geotechnologií pro FNO, prezentovali také desetiletý výzkum klíšťaty přenášených onemocnění s podporou geoinformačních technologií. Společné setkání bylo ukončeno neformální diskuzí.
„Spolupráce mezi FNO a VŠB-TUO skýtá značný prostor pro další rozvoj v oblasti jednak interdisciplinárních oborů a také aplikovaného výzkumu,“ zhodnotila význam společného setkání za VŠB-TUO spolumoderátorka akce prof. Mgr. Jana Kukutschová, Ph.D.
Myšlenka pořádání této společné akce vznikla na začátku roku 2018. Jednotlivá pracoviště nabízejí možnosti spolupráce, představují problémy, které řeší a se kterými potřebují pomoci. Jde o získávání kontaktů. VŠB-TUO pojí s FNO nejen geografická blízkost, ale především blízkost tematická.