Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

VŠB-TUO na vernisáži představila svou první kolekci šperků

VŠB-TUO na vernisáži představila svou první kolekci šperků
Na návštěvy technické univerzity čeká ode dneška nezvyklý dárek. Studenti a pedagogové dvou škol, Střední odborné školy umělecké a gymnázia, s.r.o. a VŠB-TUO totiž pro tuto příležitost připravili kolekci šperků.

Středoškoláci byli naší univerzitou osloveni s jednoduchým zadáním, které vyústilo v celkem 15 klauzurních prací. "Z těchto návrhů univerzita vybrala pět, které se rozhodla realizovat. Vernisáž šperků proběhla 31. října na naší univerzitě. Přítomen byl pan rektor, ředitelka SŠ Hana Dvořáková a autoři šperků spolu s dalšími hosty," vysvětluje mluvčí univerzity Petra Halíková. 

Šperky byly navrhnuty jako klauzurní práce studentů šperkařské školy, odlévání kovů probíhalo na Fakultě materiálově-technologické, minerály, které šperky zdobí, dodala Hornicko-geologická fakulta. Každý ze studentů pojal zadání ze svého úhlu pohledu a dle svého cítění. 

Petra Brodská

Inspirovala se proběhlou výstavou GVUO a obrazem B. Bartoše. Vytvořila bronzový šperk s názvem Černá země, který vychází z geografického tvaru města Ostravy, jehož součástí univerzita je. Variantou je také odlitek Ostravy umístěný na speciálně připraveném černém uhlí, tak symbolickým pro Ostravsko. 

Lucie Swiechová 

Inspirací se jí stal krystalický tvar související se železem. To je sočástí jak ocelových materiálů, tak i krevního hemoglobinu. Právě chemický vzorec hemoglobinu byl základem pro tento šperk, který nese jméno Krystalický pentagon.

 Lenka Hanková 

Její šperk Heartbeat je vyjádřením neoddělitelného spojení šperku a člověka. Kov a kámen dělí linie ve tvaru křivky srdečního rytmu. Ukazuje tak na skutečnost, že kov v jakékoliv podobě se vyskytuje v přírodě i v člověku, v jeho krvi. 

 Adéla Španihelová

Zaměřila se na znaky jednolitvých fakult, v konečné fázi zvolila dva charakteristické prvky - ozubené kolo a kámen. Šperk se jmenuje Move a charakterizuje pohyb ozubeného kola a ametystu. 

Viktorie Šupolová

Autorka posledního šperku čerpala inspiraci v dávných dobách. Každý pás, každá vrstva pod zemským povrchem v sobě nese přběh, který vypovídá o své době. Všechny vrstvy tvoří jeden celek, na kterém stojí náš svět. Šperku dala název Vrstvy. 

"Myšlenka tvorby vlastních dárkových předmětů jako šperků soutěžila v tvrdé konkurenci s komerčně snadno dostupnými a zajisté krásnými předměty od renomovaných šperkařských a bižuterních společností. Možnost darovat originální a na univerzitě vytvořené šperky, byla výzvou," vysvětluje Adéla Macháčková, proděkanka FMT. 

Hosté na vernisáži.

Střední škole se projekt líbil od začátku.Studenti pod vedením svých pedagogů realizovali vlastní nápady a odborné dovednosti od návrhl přes model až k finálním šperkům. 

 

V případě zájmu kontaktujte Barboru Klečkovou na e-mailu Barbora.Kleckova@vsb.cz

Vloženo: 7. 11. 2019
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět