Myšlenka spojení vědy a umění se zrodila už na jeho studijním pobytu ve Finsku, kde si vybral předměty z oblasti automatizace. Díky tomu se dozvěděl více o strojích, 3D tiskárnách i zpracování obrazu.
„Stroje jsou velmi produktivní a šetří nám práci, navíc díky nim může vzniknout i něco opravdu hezkého,“ vysvětluje Martin Jurek na začátek. Po svém návratu se začal věnovat studiu 3D tiskáren a zjišťoval, co všechno by mohly umět vyrobit. „Pak jsem někde zahlédl ručně gravírovaný obrázek a začal jsem přemýšlet. Měl jsem znalosti z oblasti 3D tiskáren, gravírování mělo navíc spojitost s mým oborem,“ říká. Během svého studia se naučil spoustu věcí, které pak aplikoval do své vznikající technologie. „Moje obrázky a gravírované věci jsou ještě hezčí.“
Martin Jurek vytvořil již více než tisíc obrázků, náměty byly různé. „Gravíroval jsem obrázky erupce na slunci, galaxie, mapy měst, fotografie či planety. Teď už pracuji na vlastních návrzích,“ dodává. Používá hlavně světlé dřevo, ideální je bukové. „Tvrdé dřevo obsahuje větší hustotu látek, třeba pryskyřice a ligninu, což hraje roli ve výsledném odstínu.“
VŠB – Technická univerzita Ostrava mu poskytla první prostředky na vybavení, pak si začal Martin vybavení kupovat na vlastní náklady, nyní vyvíjí automatizované stroje. „Chci, aby si stroj sám podal materiál, díky čemuž bude fungovat nonstop bez kontroly. Je to přirozený vývoj.“ Martin Jurek už nepracuje sám, ale má kolem sebe další kolegy. „Už to není jen o tom, že stojíte u starého stroje, vyměňujete podklady a mačkáte tlačítka. Hlavní část lidské pracovní síly se pak přesouvá od stereotypní a jednoduché práce do kreativní činnosti s vysokou přidanou hodnotou,“ míní. Už dávno nedělá jen obrázky – od příštího roku si budete moci pořídit batohy, opasky a další doplňky. Na jaře vyráběl ve spolupráci s jednou firmou novou lavičku, kterou najdete na Haldě Ema.