Platnost příspěvku skončila 30. 11. 2022!

Studenti Fakulty materiálově-technologické VŠB-TUO postavili elektrickou buginu

Studenti Fakulty materiálově-technologické VŠB-TUO uspěli na Mezinárodním strojírenském veletrhu s elektrickým sportovním automobilem StudentCar SCX. Do Brna ale přivezli dvě želízka v ohni. Vedle SCX představili i elektrickou buginu E-Buggy.

StudentCar E-Buggy je funkční vzorek elektrické buginy s pohonem 4x4, který vznikl na Katedře materiálů a technologií pro automobily. Studenti na ní pracovali dva roky, finančně je podpořila ŠKODA AUTO, a.s. „Cílem bylo vyvinout výukovou stavebnici pro vysoké a střední školy technického zaměření,“ přibližuje Petr Tomčík, výkonný ředitel Laboratoře materiálu a technologií pro automobilový průmysl.

E-Buggy je elektrická dvoumístná čtyřkolka sportovně užitkového charakteru. Každé kolo pohání motor o 15 kilowattech s vlastním kontrolérem. „Díky této koncepci pohonu jsou diferenciály včetně uzávěrek řešeny elektronicky,“ říká Petr Tomčík. Bugina disponuje bateriovým packem s kapacitou 25 kilowattů. StudentCar E-Buggy má vysokou průchodnost terénem, je tichá a jezdí s nulovými emisemi. „Má předpoklady pro nasazení v chráněných přírodních oblastech,“ uzavírá.

Tým StudentCar je tvořen zejména studenty doktorského, navazujícího magisterského a bakalářského studia, vývojáři a odborníky z několika firem. Auta vznikají přímo v dílnách na univerzitě. Výroba studentských aut na VŠB – Technické univerzitě Ostrava více než desetiletou tradici. Téma automotive se prolíná většinou fakult univerzity.

Vloženo: 5. 11. 2019