Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2020!

VŠB-TUO v listopadu oslaví 170 let

VŠB – Technickou univerzitu Ostrava čekají letos v listopadu velké oslavy 170 let od jejího založení. Univerzita vznikla v roce 1849 jako Montánní učiliště a její začátky a téměř dalších 100 let se váží k Příbrami. Hlavním dnem oslav je čtvrtek 14. listopadu.

Největší rozvoj školy je ale spjat s tehdejším průmyslovým srdcem republiky, s Ostravou. „Vysoká škola báňská se překládá počátkem studijního roku 1945/1946 z Příbramě do Moravské Ostravy. Tento dekret nabývá účinnosti dnem vyhlášení,“ napsal v prezidentském dekretu z roku 1945 Edvard Beneš. Škola sídlila v různých budovách v centru města a na Slezské Ostravě, výstavby porubského kampusu se univerzita dočkala v 60. letech minulého století. V průběhu 170 let se ze školy zaměřené na hornictví a hutnictví stala polytechnická univerzita, která nabízí vzdělání v oborech technických, ekonomických a přírodovědných. A pyšnit se může i IT4Innovations národním superpočítačovým centrem. VŠB-TUO je i největším univerzitním centrem 3D tisku v České republice a na Slovensku a známá je i pro svou výrobu automobilů. S jedním z nich letos uspěla i na Mezinárodním strojírenském veletrhu.

Výročí 170 let univerzita připomínala v průběhu roku hned několikrát – na začátku roku, kdy František Josef I. rozhodl, že vznikne Báňské učiliště v Příbrami, v březnu, na Slavnostní vědecké radě, představila filmový dokument 170 let Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. A v duchu výročí se nesl i univerzitní festival Art & Science, kde byla představena výstava k výročí univerzity. Ty hlavní oslavy ale teprve přijdou, a to 14. listopadu. „Jsem pyšný, že jsme se stali pro tento region zásadní entitou, která jej z kraje „postiženého těžbou“ postavila na nohy díky vize budoucnosti plné inovací,“ říká rektor univerzity prof. RNDr. Václav Snášel, CSc.

Univerzita chystá pro veřejnost, zaměstnance i akademiky bohatý program – odhalení interiérové části plastiky Promethea, z něhož vychází i nové logo univerzity, Skok přes kůži, křtít se bude i kniha Fakulty materiálově-technologické.

„Cesta naší univerzity je opravdu dlouhá. Přejeme si, aby se oslavy výročí všem líbily a aby i občané Ostravy, lidé z komerční sféry a také jiných univerzit měli povědomí o tom, že naše univerzita má tak dlouhou historii a je pevnou součástí regionu,“ uzavírá jedna z organizátorek oslav výročí, Adéla Macháčková z Fakulty materiálově-technologické.

Vloženo: 13. 11. 2019