Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 1. 2021!

Další úspěch VŠB-TUO ve světě medicíny

Další úspěch VŠB-TUO ve světě medicíny
Tým pod vedením doc. Radka Martinka z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO vyvinul technologii Fantomu fetálního elektrokardiogramu, která slouží k modelování činnosti srdce plodu a matky. Postavena je na zařízeních používaných v klinické praxi. Tým dnes už spolupracuje se soukromým investorem na dalším užití technologie v praxi.

Technologie Fantomu fetálního elektrokardiogramu vyhodnocuje plodovou odezvu. „Měřením tepu plodu se dá zamezit spoustě vznikajících chorob. Maminky se tak mohou ujistit, že jejich miminko je v pořádku,“ vysvětlují vědci. Technologie umožňuje věrné modelování elektrické aktivity srdce plodu a matky v rámci 3D modelu těla těhotné ženy. Vědci tak modelují různé polohy plodu, jeho gestační věk či fyziologické či patologické průběhy. Klíčovou vlastností této technologie je možnost simulace patologických stavů. Tyto patologické jevy není možné získat měřením v klinické praxi, neboť při těchto stavech se přistupuje k operativnímu ukončení těhotenství. „Tepová frekvence je základním ukazatelem dobré kondice plodu. V období porodu se jedná o základní diagnostický nástroj pro určení hypoxie – nedostatku kyslíku, plodu. Přirozený porod se pak může změnit na císařský řez,“ dodávají vědci.

Zařízení vědců z Fakulty elektrotechniky a informatiky je inovativní také v tom, že si nastávající maminka bude moci zařízení vzít domů a měření pro ni bude jednoduché a nenáročné. „Odeslání dat do nemocnice zatím neplánujeme, maminka si ale stav plodu bude moci prohlížet a monitorovat jej na mobilním zařízení. Maminka tak bude vědět, že její miminko je v pořádku. V případě, že zjistí nějakou anomálii, pojede okamžitě k lékaři – díky zařízení tak předejdeme mnoha možným potížím.“

 

 

 

Vloženo: 27. 1. 2020
Kategorie:  Tiskové zprávy
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět