Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 1. 2021!

ŠKOMAM – Škola matematického modelování

ŠKOMAM – Škola matematického modelování
Už 16. ročník Školy matematického modelování pořádá ve dnech 27. až 29. ledna Katedra aplikované matematiky Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO. Kurz je určený především pro studenty posledních a předposledních ročníků středních škol, které zajímá matematické modelování a výpočetní matematika.

Dopoledne absolvují studenti sekci přednášek, v odpoledních hodinách pak počítačová cvičení. „Příprava každého ŠKOMAMu začíná vždy v létě návrhem programu počítačových cvičení a na základě toho, pak zařazujeme vhodné přednášky. Letos jsme se rozhodli vyzkoušet si na počítačových učebnách matematické modely popisující radioaktivní rozpad a využít statistické metody pro analýzu pracovních pozic nabízených v Česku nebo na Slovensku,” říká rganizátor ŠKOMAMu Petr Beremlijski.

Studenti si poslechnou například přednášky o použití derivací a integrálů. Dozví se něco o tom, jak vytvořit pomocí diferenciální rovnice jednoduchý matematický model popisující ochlazování těla zavražděné oběti. Z dalšího programu můžeme vyzdvihnout například přednášku o matematice v animovaném filmu nebo Rubikově kostce. Na kurzu vystoupí i Kateřina Staňková, absolventka Katedry aplikované matematiky, s prezentací na téma teorie her a jejího využití v léčbě rakoviny. Na počítačových cvičeních si studenti mimo jiné zkusí sestavit matematický model a ověřit, zda jsou dané obrazy pravé a vznikly v 17. století nebo jde o zdařilý padělek z 20. století. Studenti se podívají také do IT4Innovations národního superpočítačového centra, které je součástí VŠB-TUO.

Letos se akce zúčastní 124 studenti z 25 středních škol – například z Ostravy, Bílovce, Havířova, Hlučína, Lipníku nad Bečvou, Opavy, Přerova, Šumperku, Uherského Brodu, Nymburku, Třince, Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Mladé Boleslavi, Jindřichova Hradce nebo ze slovenských měst Martin a Žilina.

 

 

Vloženo: 28. 1. 2020
Kategorie:  Tiskové zprávy
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět