Na Facebooku, Twitteru a Instagramu NKC – gender a věda budou od 1. do 11. února 2020 zveřejňována videa a rozhovory se studentkami do 25 let, které mají nakročeno k úspěšné vědecké kariéře. „Letošní ročník jsme se rozhodly zaměřit na mladé studentky a začínající vědkyně. Chceme ukázat jejich úspěchy a motivovat pro vědeckou profesi další dívky. Stojí před námi spousta výzev, a je proto potřeba, aby vznikající řešení odpovídala i ženské zkušenosti a potřebám. Vyšší zastoupení žen ve vědecké profesi v tomto pomůže,“ říká Marcela Linková, vedoucí NKC – gender a věda.
Součástí kampaně bude i výzva určená vědkyním, vědcům, výzkumným institucím, vysokým školám, studujícím i široké veřejnosti, aby se zapojili a přispěli sdílením jmen a hlavně úspěchů mladých studentek s hashtagem #HolkyVeVědě.
Mezinárodní den žen a dívek ve vědě byl vyhlášen Valným shromážděním OSN na sklonku roku 2015. Má připomenout zásadní úlohu žen a dívek ve vědě a podpořit jejich zapojení do výzkumu. „Genderové stereotypy, slabá pozornost úspěšným vědkyním, které mohou sloužit jako vzor, a nedostatečná nebo dokonce nepřející atmosféra v akademickém a vědeckém prostředí. To jsou pravděpodobně hlavní příčiny nízkého zastoupení žen ve vědě. Nemůžeme si dovolit plýtvat potenciálem poloviny lidstva,“ říká šéf OSN António Guterres. NKC – gender a věda SOÚ AV ČR byla mezi prvními organizacemi, která Den žen a dívek ve vědě české veřejnosti připomněla. V prvním ročníku v roce 2016 jsme oslovily známé osobnosti ze světa vědy s dotazem, proč je potřeba takový den v roce slavit. V roce 2017 jsme vzpomínaly na oblíbené vědkyně, vysokoškolské pedagožky a myslitelky, na ženy, které nás inspirovaly, v roce 2018 nás zajímaly vynálezy a inovace a minulý ročník byl věnován vědkyním, které v předchozím roce přispěly k rozvoji české i světové vědy.