Platnost příspěvku skončila 3. 9. 2020!

Pomozte starým mobilem

Pokud máte doma starý mobil, můžete s ním pomáhat. Stačí ho přinést na odběrná místa na VŠB – Technické univerzitě Ostrava a přispějete na dobrou věc!

Akce začíná dnes, 6. února 2020, a potrvá až do univerzitního festivalu Art & Science, který se bude konat 3. září 2020. Na 6. února připadá světový den bez mobilu. Lidé by si měli vypnout mobilní telefony, aby se zamysleli nad změnami života pod jejich vlivem, cílem je uvědomit si skutečné hodnoty. Tento den se slaví už 19 let.

Výtěžek za vybrané mobily pak univerzita věnuje Mobilnímu hospici Ondrášek. Staré mobilní telefony budou roztříděny dle svého stavu – buď k opětovnému použití, nebo recyklaci. Opětovné použití je z hlediska hierarchie nakládání nejlepší způsob využití – staré mobilní telefony jsou využívány jako náhradní díly, například displejů nebo desek plošných spojů, a to jak u tlačítkových, tak i dotykových telefonů.

Při tomto způsobu se dá využít přibližně 20 procent mobilů, největší důraz je kladen na odstranění osobních dat. Naopak recyklace starých telefonů probíhá tak, že je odborníci zbaví baterie a vše pak rozdrtí. Z této drtě je možné využít až 90 procent nerostných surovin, zejména pak drahých kovů. Jedná se například o zlato, stříbro, měď nebo hliník. Díky opětovnému využití a recyklaci telefonů se nemusí těžit další nerostné suroviny, díky čemuž dochází jak k obrovským úsporám, tak i ochraně životního prostředí.

Hlavním sběrným místem na univerzitě je vstupní hala Fakulty elektrotechniky a informatiky. Odběrná místa ale budou na vrátnicích Geologického pavilonu, rektorátu, IETu, CPI, ENETu, IT4Innovations, budovy N, FAST, EKF a FBI.

Vloženo: 6. 2. 2020