Do poroty letos zasedl nově Kamil Veřmiřovský ze společnosti SDE Software Solution společně s investorem Milošem Lukačkou a žurnalistou Milošem Čermákem, který to projektům opravdu nedal „zadarmo”. „Letos poprvé jsme se rozhodli program rozšířit o veletrh začínajících firem z kraje. Zúčastnilo se jej i několik bývalých absolventů programu Green Light a zástupců pěti organizací a subjektů, kteří právě začínajícím podnikatelům pomáhají. Jsem ráda, že se nám pomalu ale jistě daří vytvářet jakousi startupovou komunitu, kde se lidé mohou vzájemně inspirovat, networkovat a navazovat kontakty a spolupráci,“ řekla Andrea Šimoníková, vedoucí útvaru Podnikání a kariéra.
Do samotného finále se probojovaly projekty Kybernetická akademie, zaměřená na zábavnou výuku kybernetiky, webová platforma Profil 365 propojující zaměstnance přímo s personalisty, unikátní laser game vybavení Independent, ekologický WaterPin pro zadržování vody v krajině a inovativní plečkovací stroj Ullmanna, který rozezná plodinu od plevele do několika desítek milisekund. Právě projekt Ullmanna zabodoval u poroty i laické veřejnosti.
„Věřili jsme, že je náš projekt dobrý, ale že vyhrajeme téměř všechno, nás překvapilo. Výhra půl milionu od Moravskoslezského kraje nám pomůže zrychlit vývoj hardwaru i softwaru. Využijeme ji také k propagaci našeho produktu. Hrozně moc nás těší i cena publika. Jsme rádi, že se lidem náš záměr líbí,” okomentoval svůj úspěch autor projektu Martin Ullmann. Unikátní plečkovací stroj získal podporu i na domácí půdě a odnesl si cenu rektora v hodnotě 50 000 korun. „Akcelerátor je perfektní příležitost, jak získat dobré rady od lidí z praxe, odborníků se zkušenostmi, podnikatelů. Jsme také rádi za možnost potkat se s investory a poslechnout si jejich zpětnou vazbu. Myslím, že účast v Green Light Akcelerátoru nám otevře další dveře v našem podnikání,“ dodal Martin Ullmann.
Bez povšimnutí poroty nezůstal ani projekt Kybernetická akademie, který cílí na děti a robotiku. Tento projekt podpořilo Moravskoslezské inovační centrum a také firma SDE částkou 50 000 korun. SDE se rovněž zalíbil projekt Virtual Real Life, který byl letos na Startup Show účastníkem inveSTORE, doprovodné akci propojující zajímavé projekty s potenciálními investory.
Green Light Startup Show se konala už po sedmé, celkem za všechny ročníky stálo na pódiu 61 podnikatelských nápadů, které bojovaly o přízeň poroty a veřejnosti. „Som porotcom už niekoľko ročníkov, takže si myslím, že môžem porovnávať. Každý rok vidím širokú škálu projektov, či už z hľadiska rozvinutosti a prepracovanosti, tak z hľadiska témy, ktorej sa venujú. Je fascinujúce každý rok sledovať, s čím dokážu podnikatelia prísť, čo nové je vedia vymyslieť. Som rád, že môžem byť pri tom a podieľať sa na štarte nových podnikateľských projektov,“ uzavřel Miloš Lukačka, investor a porotce, který s projekty pracuje i jako odborný lektor.
Organizátorem programu GREEN LIGHT je Centrum podpory inovací VŠB-TUO. Program je realizován díky podpoře Moravskoslezského kraje, Moravskoslezského inovačního centra a mnoha dalších podporovatelů.
Program GREEN LIGHT je podpořen z rozpočtu Moravskoslezského kraje.