Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2020!

VŠB-TUO připraví tisíce litrů dezinfekce pro Krajský úřad MSK

VŠB – Technická univerzita Ostrava připraví pro Krajský úřad Moravskoslezského kraje tisíce litrů dezinfekce. Univerzita na to využije všechny své laboratoře, které jsou pro daný účel vybaveny.

Na základě dohody mezi hejtmanem kraje prof. Ivo Vondrákem a rektorem VŠB-TUO prof. Václavem Snášelem začne univerzita v nejbližší době připravovat dezinfekční přípravek pro potřeby Krajského úřadu MSK. Příprava bude probíhat v chemických laboratořích Fakulty materiálově-technologické, Hornicko-geologické fakulty, Institutu environmentálních technologií a Centru nanotechnologií a bude se jednat o objem zhruba 12 tisíc litrů.

Univerzita musí ještě vyřešit dodávky dalších chemikálií, které jsou potřeba a také lidské zdroje. „I přes omezení, ve kterých musíme momentálně fungovat, se snažíme vyjít úřadu maximálně vstříc“, komentoval situaci rektor Snášel. Pro vlastní potřeby svého Provozního oddělení si univerzita již vyrobila 50 l bezoplachové dezinfekce na ruce. U této dezinfekce VŠB-TUO postupovala dle návodu Světové zdravotnické organizace.

Dodávka pro Krajský úřad MSK bude primárně určena pro dezinfekci rukou a kromě zabaveného lihu od Celní správy bude obsahovat ještě glycerín, peroxid vodíku a destilovanou vodu. Tyto další složky zafinancuje univerzita ze svých zdrojů. „Dodávku dezinfekce, kterou nám VŠB-TUO připraví, využijeme pouze pro pacienty krajských nemocnic a klienty krajských sociálních zařízení,“ doplnil hejtman MSK prof. Vondrák a dodal: „V současné mimořádné situaci musíme rychle a pružně reagovat, a využít všechny možnosti na zlepšení situace.“

Vloženo: 16. 3. 2020