Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2020!

Atlas mobility: do práce fyzicky nechodí už téměř polovina obyvatel

Atlas mobility: do práce fyzicky nechodí už téměř polovina obyvatel
Aktuální data z 2: týdne nouzového stavu z tiskové zprávy společnosti T-Mobile, která na Atlasu mobility spolupracuje s VŠB-TUO.

Atlas mobility, Big datový nástroj TMCZ a týmu VŠB - Technické univerzity Ostrava, potvrzuje zklidnění České republiky a nabízí konkrétní čísla.

O účinnosti karanténních opatření se můžeme dohadovat, ale Big data z Atlasu mobility, společného projektu TMCZ a VŠB - Technické univerzity Ostrava, počítaná v IT4Innovations národním superpočítačovém centru, jednoznačně potvrzují zklidnění České republiky.

2. týden:

Ve druhém týdnu nouzového stavu dále rostl počet lidí, kteří fyzicky nechodí do práce. Zatímco v prvním týdnu nouzového stavu vyrazilo za svými pravidelnými povinnostmi oproti normálu zhruba o necelých 40 % lidí méně, ve druhém týdnu je průměr za celou ČR už přes 40 %. Z celkových čísel už v prvním týdnu představovaly 1,6 milionu děti v mateřských školách, žáci a studenti. Celý nárůst ve druhém týdnu jde tedy na vrub ekonomicky aktivních lidí. Data ukazují, že změněná situace na firmy a podnikatele doléhá stále hůř. Doma zůstává víc a víc lidí – ať už tak, že pracují vzdáleně, nebo je firmy posílají na nucenou dovolenou, snižují pracovní úvazky či jinak omezují vznikající ztráty.

První, relativně menší, pokles mobility nastal 11. 3. v souvislosti s uzavřením škol. Druhý, velmi výrazný pokles mobility, přišel 16. 3. se zavedením omezení pohybu. V pondělí 16. 3. vyjelo do práce v průměru o 30 % lidí méně a 18. 3. až o 40 % lidí méně, než běžně. V dalších pracovních dnech tento trend pokračuje, ale pomaleji.

Podobně se ve druhém týdnu nouzového stavu vyvíjel počet lidí, kteří zůstávají doma (neopustí domov tedy ani kvůli nákupu, výletu či z jiného důvodu). Počet osob, které z domova vůbec nevyjely, narostl za poslední týden (23. 3. - 27. 3.) oproti týdnu předtím (16. 3.- 20. 3.) přibližně o 6 %. Celkem tak vůbec neopustilo domov během posledního týdne každý den kolem 34 % lidí, což je o dva procentní body více než předminulý týden. Oproti minulému týdnu se příliš nezměnil počet lidí, kteří svůj domov neopustili během víkendu. V sobotu to bylo 42 % a v neděli 46 %. Za normálních okolností v průměrném pracovním dnu vůbec nevyjíždí z místa svého pobytu 22 % obyvatel, o víkendu je to 37 %.

Dále také klesá počet zahraničních SIM karet v ČR. V prvním týdnu nouzového stavu jich z ČR oproti normálnímu stavu „zmizelo“ zhruba 30 %, na konci druhého týdne už to bylo o 40 % méně. Znamená to, že v ČR je nyní zhruba 600 000 zahraničních SIM karet.

1. týden:

Z domova nyní během všedního dne neodchází 34 % lidí, do práce jich nejde téměř polovina. Za normálních okolností v průměrném dni 20 % obyvatel ČR vůbec nevyjíždí z místa svého pobytu. V době mimořádných opatření vlády se toto číslo zásadně zvýšilo a k pátku 20. března nevyjelo zhruba 34 % obyvatel. V sobotu 21. 3. to už bylo 46 % a v neděli 22. 3. celkem 47 %. Atlas mobility, který pracuje se striktně anonymizovanými provozními daty z mobilní sítě T-Mobile, spočítá množství SIM karet, které během dne neopustily svou „domácí mobilní buňku“ (ve městech nad 50 000 obyvatel jde o perimetr cca 300 m).

Zajímavé je porovnání mobility obyvatel ve městech nad 50 tisíc obyvatel. Například ve Zlíně v úterý 16. 3. neopustilo domovskou buňku jen o 45 % lidí více než normálně, což znamenalo celkem 23 % obyvatel města. Naopak nejméně lidé opouštěli domov v Praze – zde se hodnoty tzv. nevyjíždějících dostávaly na úrovně kolem 30 procent, což znamená až o 80 % více lidí než obvykle.

Dojížďky do práce na polovině normálu

Mnohem více poklesly dojížďky do práce. Ty Atlas mobility rozpozná tak, že lidé opustili svou domovskou buňku a dojeli na místo své pravidelné dojížďky (typicky práce). Podle zjištěných údajů jezdí nyní do práce téměř o polovinu lidí méně, než standardně. V některých městech se jasně ukázal efekt dočasného uzavření velkých průmyslových komplexů: například v Mladé Boleslavi klesly dojížďky do práce o 72 %.

Čísla dojížděk do zaměstnání poklesla skokově po vyhlášení karantény 15. března. Naopak celková mobilita obyvatel v ČR klesá postupně – každý den o několik procent. Lidé sice nechodí do práce, ale nezůstávají zřejmě namísto toho zcela doma. Ve volném čase jezdí na nákupy, nebo vyrazí na procházku do přírody.

 Pár zajímavostí

Změnilo se dojíždění zvenčí do velkých měst. Například v úterý 17. 3. dojelo do Prahy a zdrželo se tam déle než 30 min o 24 % méně lidí než minulé úterý 10.3.

Zajímavé je i srovnání se státními svátky, kdy celá republika „odpočívá“. Neděle 15. 3. byla z pohledu mobility prakticky stejná jako na Nový rok - 1. ledna.

Data ze sítě TMCZ potvrzují vylidňování center měst. Zatímco v běžném dnu na Václavském náměstí systém zaznamená téměř 70 000 SIM karet, nyní je to jen zhruba 15 000.

 Zahraniční SIM v ČR

Atlas mobility sleduje také zahraniční SIM pohybující se v ČR. Jejich počet výrazně klesl, nicméně ne tak, jak by se možná dalo očekávat. K prudkému poklesu oproti normálu došlo mezi 13. a 15. březnem, konkrétně 15. 3. u nás bylo o cca 33 % zahraničních SIM méně. Zřejmě v souvislosti se zavíráním hranic, kdy Českou republiku zahraniční návštěvníci opouštěli. Poté jejich počet opět trochu narostl, pravděpodobně v souvislosti s tranzitem, a k pátku 20. 3. opět pokles dosáhl mínus 32 procent. To ale znamená, že se po ČR stále oproti normálu pohybuje 68 % zahraničních SIM. V absolutních číslech to znamená, že je nyní v ČR zhruba 680 tis. zahraničích SIM karet. Do tohoto počtu zřejmě vstupují čeští občané, kteří mají zahraniční SIM, např. pendleři, nebo ti, kteří se postupně vracejí ze zahraničí z dlouhodobých pobytů, během nichž si pořídili zahraniční SIM.

Vybrané údaje z Atlasu mobility jsou novinářským datovým týmům dostupné na vyžádání.

 

 O atlasu mobility

Portál Atlas mobility ČR umožňuje přístup ke zpracovávaným a agregovaným lokalizačním údajům SIM z mobilní sítě na úrovni krajů, obcí a městských částí. Za tímto portálem stojí Big datové algoritmy a výpočetní zdroje Národního superpočítačového centra při VŠB - Technické univerzitě Ostrava.

 

Vloženo: 3. 4. 2020
Kategorie:  Tiskové zprávy
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět