Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 3. 2021!

VŠB-TUO pomáhá v boji proti koronaviru i Fakultní nemocnici Ostrava

VŠB-TUO pomáhá v boji proti koronaviru i Fakultní nemocnici Ostrava
Tisková zpráva Fakultní nemocnice Ostrava o dodávce prvních 60 štítů vyrobených VŠB-TUO.

Prorektorka VŠB-TU prof. Jana Kukutschová, Ph.D., dnes odpoledne předala přednostovi Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava doc. MUDr. Ondřeji Šimetkovi, Ph.D., MBA, prvních 60 kusů na VŠB-TU speciálně vyrobených ochranných plastových štítů, které by měly proti viru COVID-19 chránit zdravotníky Fakultní nemocnice Ostrava.

 „Ihned to dám porodním asistentkám, anesteziologům, sestřičkám, na operační sál operatérům, prostě lidem, kteří jsou nejvíc vystaveni té nákaze. Vyzkoušíme to v ostrém provozu a uvidíme, jak se to osvědčí," popsal okamžité využití nedostatkové pomůcky doc. Šimetka a dodal, že hned zítra ráno zkušenosti s jejím užíváním zástupcům vysoké školy předá.

 „Abychom pokryli potřeby fakultní nemocnice v celém rozsahu, tak vznikla jakási 'farma 3D tisku', kde koncentrujeme 3D tiskárny z několika fakult. Aktuálně máme 57 tiskáren, které pojedou nonstop. Budou se tam střídat technici a doktorandi, ať jich vyprodukujeme co nejvíc," přiblížila výrobu štítů prof. Kukutschová.

Základ ochranného štítu je vyrobený z polymerního prášku, který je certifikován pro styk s kůží a je vhodný do zdravotnictví, čelový pás je z polyamidu. Na projektu spolupracuje univerzitní centrum 3D tisku Protolab s vývojovou dílnou IdeaHub Moravskoslezského inovačního centra Ostrava, a.s., která pomáhá s řezáním štítů laserovým paprskem. Denní výrobní kapacita 3D tiskáren je okolo 255 štítů při nonstop provozu.

 

Tisková zpráva Fakultní nemocnice Ostrava

 

Vloženo: 27. 3. 2020
Kategorie:  Tiskové zprávy
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět