Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2020!

VŠB – Technická univerzita Ostrava pracuje na parkování budoucnosti

Představte si, že pracujete ve městě, které trpí nedostatkem parkovacích míst a vy tak každé ráno i večer hledáte místo, kde své auto ponecháte. Každý den tím ztrácíte drahocenný čas.

Nejen proto přichází společnost KOMA – Industry s.r.o. ve spolupráci s VŠB – Technickou univerzitou Ostrava s inovativním řešením – automatizovaným parkovacím systémem.

Tento systém, jenž navrhla společnost KOMA Industry, funguje na principu manipulace s vozidly pomocí autonomního transportního robotu, díky němuž jsou vozidla transportována  na určité místo. „VŠB – Technická univerzita Ostrava do tohoto systému přináší nový způsob uložení. Díky našemu řešení je manipulováno s celou paletou, která je konstruována jako samostatná, a tak jsme schopni optimálně využít dostupný prostor a tím umístit vyšší počet automobilů, než běžné parkovací domy,“ přibližuje ředitel univerzitního Centra ENET prof. Stanislav Mišák.

Další výhodou je možnost nabíjecí elektromobilů v průběhu doby parkování. Centrum ENET totiž vytvořilo speciální způsob připojení, díky kterému se elektromobil nabíjí. „Na střeše domu s automatizovaným parkovacím systémem se bude nacházet fotovoltaika, která v rámci pracovního cyklu nabíjí velký akumulátorový blok, jenž napájí další systémy,“ vysvětluje prof. Mišák. Díky automatizovanému systému řízení jsou navíc vědci schopni balancovat kvalitu sítě a parametry elektrické energie. „Představte si, že máte parkovací dům s nadzemními i podzemními podlažími. Díky našemu systému maximálně využijete jeho zastavěnou plochu. V nadzemní zástavbě je navíc možnost využití obnovitelných zdrojů, a tím jeho zajištěna jeho částečná energetická soběstačnost. Připojením více elektromobilů současně, prostřednictvím vyvinutého řešení, nezatěžujete distribuční soustavu. V symbióze s naším bateriovým blokem jsme schopni napájet cokoliv, co zrovna potřebujeme,“ přibližuje fungování nové generace parkovacího domu Stanislav Mišák. Takový dům může fungovat jako velký záložní zdroj.

Vše je vyzkoušené na automatizovaném dopravním centru v kampusu VŠB – Technické univerzity Ostrava. „Všechno funguje, máme navíc vytvořený nový systém samotného řízení. Na systém balancování kvality elektrické energie máme udělený národní patent a v současné době řešíme jeho uplatnění prostřednictvím licenční smlouvy. Navíc se připravují podklady pro stavbu takových automatizovaných parkovacích domů hned na několika místech v Ostravě,“ uzavírá Stanislav Mišák.

Vloženo: 9. 6. 2020