Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

RURES (CE933) - řešení pro „rures“ regiony na základě dobré praxe

VŠB – Technická univerzita Ostrava byla spolu s institucemi z dalších pěti evropských zemí součástí projektu INTERREG CENTRE EUROPE. Ten se zabýval podporou udržitelného využívání obnovitelných zdrojů energie a jejich účinností v tzv. RURES regionech.

V rámci VŠB-TUO se do projektu zapojilo více pracovišť. „Díky jejich zapojení jsme mohli propojit oblast obnovitelných zdrojů energie třeba s IT,“ vysvětluje Dagmar Juchelková, jedna z řešitelů projektu. Právě řešení i závěry projektu potvrdily nezbytnost mezioborového přístupu, velmi užitečná byla také spolupráce s koncovými uživateli. „Přínosem byla i motivace mladého kolektivu pro mezinárodní partnerství,“ doplňuje vědkyně. Součástí projektu byla také Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje. „Rádi se účastníme zajímavých aktivit, kde dochází k úzké výměně informací mezi podnikatelským a výzkumným sektorem,“ říká za KHK MSK Jan Skipala.

V současných chvílích probíhá pod vedením zkušeného německého partnera implementace získaných znalostí do praxe. Celý tým zpracovává také kalkulátor hodnot, který využívá obnovitelné zdroje energie. V rámci projektu nyní běží pět vzorových instalací. Jednou z nich je tzv. solární strom, další pak chytrý systém nakládání s veřejnou kanalizací. „Řadu informací sdílíme s uživateli online,“ říká Juchelková. Některé již realizované aplikace jsou dobře využitelné v jiných lokalitách, a přispívají tak k navyšování podílů OZE na základě důkladné analýzy a efektivnosti.

 

 Kontakt – dagmar.juchelkov@vsb.cz

 

Vloženo: 7. 7. 2020
Kategorie:  Tiskové zprávy
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět