Vozidlo v podobě kabrioletu s finální cenovkou pod 350tis.Kč. je určeno mladým, pro městskou a příměstskou dopravu dvou osob a zavazadla.
Výrobcem bude dodáváno ve zkompletovaném stavu nebo, tak jak je pro KAIPAN tradiční, jako stavebnice, kterou si může uživatel sám sestavit a po certifikaci výrobcem elektromobil provozovat na veřejných komunikacích. Stejně tak jako např. u KAIPAN14, tak i KAIPAN415 má svého donora automobilních komponent. U KAIPAN14 to byla ŠKODA Favorit. Donorem dílů pro KAIPAN415 je vozidlo SMART MC01 a KAIPAN415 i zachovává jeho trakční koncept se zadní poháněnou nápravou a robotizovanou mechanickou převodovkou.
Homologace L6E vozidla („lehká čtyřkolka“) specifikuje jeho hlavní technické parametry (výkon vzduchem chlazeného elektromotoru 4kW, maximální hmotnost 350kg, maximální rychlost 45km/h a provoz po pozemních komunikacích s řidičským oprávněním „AM“).
Lithiová (LiFePO4) baterie vozidla je modulární a vyjímatelná (manipulovatelná) uživatelem. Trakční soustava elektromobilu KAIPAN415 pracuje s napětím 48V. Palubní systémy pak využívají standardní 12V instalaci. Nabíjet lze vozidlo nebo odstavenou baterii z běžné zásuvky 230V či odloženou baterii využívat jako stacionární akumulátor pro solární či jiný alternativní zdroj elektrické energie. Doba nabíjení je maximálně 2hod. Doba případné výměny baterií je 10min. Vozidlo využívá inovativní přístup, kdy je možno vozidlo osadit až třemi moduly baterií a tím prodloužit svůj dojezd na jedno nabití až na 150km. Při osazení všemi bateriovými moduly se však prostor pro případná zavazadla posádky rapidně zmenší.
Alternativně bude možno moduly baterií v budoucnu nahradit jednotkou prodloužení dojezdu s nízkoteplotním vodíkovým palivovým článkem a superkapacitory, jejíž prototyp byl sestaven a testován v minulém období na spolupracujících pracovištích VŠB-TUO. Dojezd vozidla s vodíkovou kompozitní nádrží by pak mohl dosáhnout až 270km (1,55kg plynného vodíku).
První informace o záměru byly odborné veřejnosti poskytnuty již v únoru 2018 na pracovním setkání organizovaném ve spolupráci s Moravskoslezským automobilním klastrem na popud V/V týmu Systémy Alternativních Zdrojů Energií (dále jen SAZE) katedry kybernetiky a BMI, FEI VŠB-TU Ostrava. Týmem, který byl na počátku akademické, výzkumné a vývojové spolupráce se společností KAIPAN a je v ČR lídrem v oblastech měření a řízení alternativních zdrojů energií, vodíkových technologií a vozidel s alternativními (elektrickými) pohony.
Tak dlouhá byla cesta od myšlenky k výrobku.
V prvních prezentacích doc. Ing. Bohumil Horák, Ph.D. spolu s Michalem Hradským (majitel KAIPAN s.r.o.) představili koncept stavebnice elektromobilu KAIPAN pro městský a příměstský provoz. Zúčastnění pracovního setkání se při jednání shodli na tom, že praktická stránka přípravy středoškoláků podpořená možností práce se stavebnicí elektromobilu bude pro střední školy významným přínosem i z pohledu motivace studentů k dalšímu studiu. Jejich projevení zájmu o aktivní účast ve společných aktivitách tohoto konceptu vytvořil rámec pro vznik aktivity „Postav si svůj elektromobil“ navazující na řadu souvisejících akcí periodicky organizovaných pod záštitou skupiny SAZE již od roku 2001 (Postav si svůj CNC stroj, Postav si svůj solární panel, Postav si svoje elektrické kolo, …).
Vozidlo a jeho stavebnice byly vyvinuty společností KAIPAN s.r.o. a Společným výzkumným a vývojovým pracovištěm pro elektromobilitu ve Smržovce založeným konsorciem VŠB-TU Ostrava, KAIPAN s.r.o. a Isotra a.s. v roce 2008.
Kontakt: VŠB-TUO, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Katedra kybernetiky a BMI, Prototypová laboratoř CPIT C112, 17. listopadu 15, 70800 Ostrava, Česká republika
Tel.: 00420-59-732-9339, E-Mail: bohumil.horak@vsb.cz