Noc vědců obvykle nabízí jeden večer plný vědy všech pořadatelů ve stejném termínu, takže je zcela nemožné zažít bohatý program na všech místech ČR. Letos to bylo jinak. Fanoušci vědy mohli navštívit všechny pořádající instituce virtuálně, a navíc se k programu mohou kdykoliv vrátit. Letos ale fanoušci vědy mohli navštívit jakoukoliv instituci v České republice, a navíc – kdykoliv se k jejímu programu mohou vrátit, neboť bude na webu akce dostupný i nadále.
Bohatý program, který čítal více než 650 programových položek, připravila téměř dvacítka univerzit a 25 vědeckých a výzkumných institucí. Organizátoři připravili více než 650 video příběhů, komentovaných ukázek, science show, video přednášek a podcastů, nechyběly ani hry a kvízy pro nejmenší návštěvníky a další doprovodný program.
„Letošní téma Člověk a robot bylo výzvou pro všechny zapojené. Snažili jsme se představit nejen robotizaci, která proniká snad do všech oblastí našeho života, ale zamysleli jsme se i nad poselstvím Čapkovy hry R.U.R. a postavením člověka ve společnosti plné technologií,“ přibližuje koordinátorka Noci vědců na VŠB-TUO, Jarmila Černá. Že se program líbil, dokazují i čísla: 27. listopadu, kdy se Noc vědců konala, navštívilo její stránky 26 000 unikátních uživatelů. Za celý týden (23. až 29. listopadu) jich pak bylo 51 000. „Pevně věříme, situace bude příští rok jiná a my se s nadšenci do vědy uvidíme naživo, nicméně chceme zachovat i online část programu a připravit jej v kombinované formě. Radost máme i z nové anglické části webu www.noc vedcu.cz a z více než tisícovky videí přeložených do znakového jazyka,“ doplňuje Jitřenka Navrátilová, manažer národního koordinátora Noci vědců.
VŠB – Technická univerzita Ostrava a Ostravská univerzita jsou konsorciem organizátorů zvolení národními koordinátory i pro příští Noc vědců s termínem 24. září 2021.