Budování muzea je dlouhodobá práce, proto budou prezentace dalších unikátních sbírek, které na univerzitě jsou, přibývat postupně. „Jako klasická sbírka jsou naše exponáty shromážděny a představeny pouze virtuálně,“ říká Eva Špačková z Katedry architektury Fakulty stavební VŠB-TUO, která je za muzeum zodpovědná.
Do univerzitní sbírky VŠB – Technické univerzity Ostrava patří obrazy, emblémy, reliéfy i sochy. Tím nejznámějším exponátem je například dílo Prometheus/Rozmach vědy, techniky a civilizace, který vytvořil Vladislav Gajda. Reliéf se vyjímá na průčelí budovy a galerie vstupní haly rektorátu univerzity. „Jedná se o exteriérový a interiérový reliéf. Vnější část má rozměry 400 x 1500 cm, vnitřní část je vysoká 250 cm,“ přibližuje dílo František Kuda, prorektor pro rozvoj a investiční výstavbu. Mezi další známá díla patří sochy Olbrama Zoubka, znázorňující studenty a pedagogy. Sedm figurativních bronzových plastik v mírně nadživotní velikosti se nachází před budovou rektorátu. Dalším dílem z univerzitní sbírky je Světlonoš, kterého vytvořil Marek Pražák. „Světlonoš se nachází na konzoli zadního průčelí Ekonomické fakulty v centru města,“ dodává František Kuda. Kolem děl chodí zaměstnanci univerzity, její studenti i široká veřejnost každý den – nacházejí se totiž v různých místech porubského kampusu.
Pro letošní rok připravuje VŠB – Technická univerzita Ostrava spoustu akcí, kterými představí univerzitní muzeum blíže veřejnosti. Práci Univerzitního muzea může podpořit každý, kdo má jakékoliv informace o existenci nebo historii předmětů, které jsou, nebo by mohly být, zařazeny do univerzitní sbírky.