Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2021!

Česká Fulbrightova komise představuje nový projekt FULBRIGHT PODCAST CZ

V roce 2021 slaví Komise J. Williama Fulbrighta 30 let své činnosti v České republice; celosvětově letos slaví Fulbrightův program už 75 let od svého vzniku.

I díky těmto dvěma výročím startuje Fulbrightova komise nový, roční cyklus v českém jazyce FULBRIGHT PODCAST CZ.

Důvod vzniku výročních podcastových rozhovorů vysvětluje ředitelka české Fulbrightovy komise Hana Ripková: „Během třiceti let prošla našimi programy zhruba tisícovka českých studentů, akademiků, vědců a dalších osobností. Dnes jsou z nich vynikající odborníci ve svých oborech, a také nesmírně zajímaví lidé. Chceme příběhy několika z nich podrobněji představit širší veřejnosti. Věříme, že profilový podcast je pro jejich přiblížení vhodným formátem. Jednotlivá vyprávění pak mohou inspirovat další generaci a ukázat pestrost našich stipendijních programů.“

Posluchači uslyší 12 skutečných příběhů 12 skutečných lidí, kteří to riskli. Přihlásili se, dostali stipendium a odjeli v letech 1991-2020 do Spojených států. Studovat, bádat, pracovat na svých projektech, seznamovat se s novými lidmi. Vybráni byli z celé České republiky a z různých vědeckých oborů, akademické i umělecké sféry, byznysu i neziskových organizací. Jsou inspirativní také tím, že význam stipendia vnímají mnohem šířeji než jen odborně; pobyt v zahraničí jim zásadně ovlivnil kariéru i život.   

Nabídku na exkluzivní moderování prvního ročníku podcastů přijala Veronika Bednářová, zahraniční reportérka časopisu Reflex a také absolventka Fulbrightova stipendia, režie se ujal Dominik Kalivoda.

Rok 2021: 12 měsíců, 12 podcastů

Premiérovým, lednovým hostem ve FULBRIGHT PODCASTU CZ je novinář Daniel Anýž, který snil o dráze profesionálního fotbalisty a poté vystudoval geologii. Mimo jiné také díky ročnímu Fulbrightovu stipendiu na University of Maryland, College Park (2001-2002) je dnes uznávaným expertem na Spojené státy, redaktorem webu Aktualne.cz, spisovatelem a neúnavným komentátorem amerického politického dění. Jeho podcast si můžete poslechnout zde.

V dalších měsících roku 2021 se na stránce www.fulbright.cz představí například Eva Kesslová, ředitelka renomovaného českého orchestru Berg s vášní pro soudobou hudbu, Jiří Zemánek, kutil, vynálezce, vědec a pedagog ČVUT, nebo Šárka Zahálková, pardubická kurátorka, inovativní kulturní manažerka a výtvarná umělkyně. V další čtveřici se objeví Zuzana Ambrožová, krajinářská architektka a docentka z Ústavu zahradní a krajinářské architektury Mendelovy univerzity v Brně, profesor Jan Kratochvíl, matematik a informatik z MFF UK, Kamila Rosolová, šéfka Centra akademického psaní AV ČR a Tomáš Klumpar, vedoucí pražského nízkoprahového klubu Beztíže.

Pro další informace, dotazy či možnosti rozhovorů se obracejte na Andreu Semancovou:

fulbright@fulbright.cz,semancova@fulbright.cz,

+420 222 718 452

 INFO FULBRIGHT   

Fulbrightův program patří mezi nejprestižnější světové vládní stipendijní programy. Byl založen v roce 1946 na základě zákona navrženého významným arkansaským senátorem Jamesem Williamem Fulbrightem, po kterém byl také pojmenován. Od té doby se jej zúčastnilo na 400 tisíc “Fulbrighterů”. Mezi bývalými účastníky Fulbrightových programů naleznete 60 nositelů Nobelových cen, nositele Pulitzerovy ceny, guvernéry a senátory, velvyslance a umělce, soudce, premiéry a hlavy států, významné profesory a vědce.

Již 30 let přispívá Fulbrightův program k vzájemnému porozumění mezi Českou republikou a Spojenými státy prostřednictvím rozmanitých stipendijních programů, studijního poradenství a pořádáním přednášek a seminářů pro veřejnost po celé republice. V letech 1992-2020 do USA vyjelo téměř 1000 českých studentů, vědců, vysokoškolských a středoškolských učitelů a bezmála více než 950 jejich amerických kolegů pobývalo na českých vědeckých institucích a školách.

Bližší informace o Fulbrightově komisi naleznete na www.fulbright.cz.

Vloženo: 28. 1. 2021
Kategorie:  Tiskové zprávy
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět