Už podruhé za sebou se koordinátorům z VŠB – Technické univerzity Ostrava a Ostravské univerzity podařilo získat prestižní grant European Resarchers' Night ve výzvě H2020-MSCA-NIGHT-2021. „Loňské získání projektu nám pro letošek dalo velký závazek vůči všem organizátorům, opravdu jsme si přáli znovu uspět. Museli jsme pro získání projektu vynaložit velké úsilí, receptem k úspěchu byla ale jednoznačně společná energie a práce celého týmu Noci vědců, především pak našeho oddělení mezinárodních projektů,“ popisuje cestu k získání projektu Petra Halíková, mluvčí VŠB – Technické univerzity Ostrava.
Termínově popularizační akce připadá na poslední zářijový pátek, tedy 24. září, a to v celé Evropě. Specialitou českých pořadatelů Noci vědců je pak každoročně jiné ústřední téma. Tím letošním je ČAS. „Čas není jenom fyzikální veličinou, naopak vybízí k velké představivosti. Můžeme se bavit o čase ve spojitosti s životní změnou, s vývojem technologií nebo s lékařstvím. O poločase rozpadu ve smyslu úvahy nad společností nebo likvidací odpadů,“ zamýšlí se nad pojetím Petra Čubíková, koordinátorka Noci vědců za Ostravskou univerzitu.
Rozmanitosti tématu proto odpovídá i grafika, která charakterizuje čas ve více dimenzích. „Každý jeden prvek grafiky má pro téma význam. Ať už mluvíme o růstu, stáří, o čase minulém, přítomném nebo budoucím, o fázích měsíce, nebo teorii relativity. Rebelským a tajuplným elementem jsou pak červené tečky, které znázorňují evropská hlavní města v různých časových pásmech,“ vysvětluje letošní grafiku Noci vědců Jitřenka Navrátilová, manažerka národního koordinátora.
Po loňské online zkušenosti se i letos organizátoři na tuto virtuální alternativu Noci vědců připravují. Už teď je totiž zřejmé, že část programu bude na jednotlivých institucích alespoň z části online. „Chceme být připraveni na všechny možnosti, protože v dnešní turbulentní době se nedá předvídat, co bude v září. Samozřejmě do budoucna preferujeme fyzické konání této popularizační akce. Pro letošek budeme doufat, že alespoň z části to pro omezené publikum přece jen půjde,“ upřesňuje podobu akce Halíková z VŠB – Technické univerzity Ostrava
Letošní ročník celorepublikové Noci vědců zastřešuje už počtvrté jako národní koordinátor seskupení 2 ostravských univerzit (Ostravská univerzita, VŠB – Technická univerzita Ostrava). Do Noci vědců se zapojuje přes 20 univerzit, mezi nováčky se letos řadí Vysoká škola Ekonomická v Praze a Vysoká škola polytechnická Jihlava. Do akce se dále zapojuje přes 40 vědeckých institucí, science center hvězdáren a dalších.
Noc vědců jako taková vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.
Grafika ke stažení zde.
Kontakt:
Jitřenka Navrátilová
Manažerka národního koordinátora Noci vědců
koordinator@nocvedcu.cz | +420 731 068 263