Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 5. 2022!

Praktický program vzdělávání personálu rozvíjejícího nízkouhlíkové hospodářství v pohraničí II CZ.11.3.119/0.0/0.0/18_031/0002219: Tým, cíle, podpora

Praktický program vzdělávání personálu rozvíjejícího nízkouhlíkové hospodářství v pohraničí II CZ.11.3.119/0.0/0.0/18_031/0002219: Tým, cíle, podpora
Společný projekt univerzit VŠB-TUO a Akademia WSB, Dabrowa Gornicza pro zvýšení uplatnitelnosti českých a polských absolventů technických oborů.

SAZE je zkratkou Systémů s Alternativními Zdroji Energií. Tým SAZE je skupinou techniků, výzkumných a vývojových pracovníků zaměřených na problematiku senzorů, měření, řízení a inteligentního řízení soustav s alternativními zdroji energií. V období 2017-2019 s podporou Interreg vznikla vzdělávací pilotáž projektového směru Energie akreditovaná v současnosti jako výukový předmět ISTE (Inteligentní systémy a technologie pro energetiku) vyučovaná v českém a anglickém jazyce s doplněním aktivitami projektu pokračujícími v probíhajícím období udržitelnosti. 

Od roku 2020 jsou aktivity týmu podpořeny spolufinancováním z prostředků Evropské unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu Interreg V-A Česká republika -Polsko jako: "Praktický program vzdělávání personálu rozvíjejícího nízkouhlíkové hospodářství v pohraničí II" Reg.č. CZ.11.3.119/0.0/0.0/18_031/0002219. Partnerem a spoluřešitelem projektu je Akademia WSB z Dabrowa Gornicza z Polska kdy v současnosti vzniká pilotáž rozšiřujících výukových směrů. Bude takto rozšířeno odborné praktické vzdělání polských a českých studentů o nové otázky týkající se energeticky účinných řešení ve strategických odvětvích na pohraničí v oblastech jako je doprava a transport, stavebnictví a turistika (geo)turistika. Účastníci projektu využijí získané dovednosti ve vyhledávaných profesích jako specialisté v oblasti energetického managementu a rozvoje nízkouhlíkové ekonomiky, mimo jiné ve společnostech vyrábějících a montujících energetické systémy.

Aktivity projektu staví na pilotní studii, kdy byly ve spolupráci se zaměstnavateli vymezeny kompetence (znalosti, dovednosti a postoje) potřebné pro personál rozvíjející nízkouhlíkové hospodářství v předmětných oblastech jak pro české tak polské příhraničí. Tímto výzkumem byly vymezeny kompetenční mezery, které by měly pokrýt vzdělávací aktivity rozvíjené v rámci jednotlivých vzdělávacích modulů. Nejedná se však jen o kompetence týkající se čistě daného odvětví, ale také o soft-skills nezbytné pro lepší uplatnění na trhu práce.

Tým SAZE se tak rozrostl o spolupracovníky, experty a jejich partnery z fakult strojní, stavební, hornicko-geologické a ekonomické. Aktivně spolupracuje na rozvoji výukových aktivit a pedagogických přístupů s NPI v Praze. Trvalou součástí týmu jsou i studenti všech forem vysokoškolského studia, kteří participují v této chvíli, díky restrikcím Covid distančně, především v zaměření Energie na všech aktivitách formou doktorských, magisterských či bakalářských prací, případně ročníkových prací a zároveň se podílí na vývoji technologií používaných v laboratořích skupiny. Do nových směrů se však díky expertům postupně etablují další studenti a je předpoklad významného rozvoje mezioborové, mezifakultní a mezigenerační spolupráce při rozvoji znalostí o problematice nízkouhlíkové ekonomiky v rozvíjených směrech. Tato navíc bude, jako první v české republice, podpořena i novými metodami a nástroji uplatněnými ve výuce s využitím technologií virtuální a rozšířené reality.

Další informace o projektu a aktivitách lze nalézt na CBEdu.vsb.cz či po autorizaci na LMS.vsb.cz

 

Vloženo: 25. 5. 2021
Kategorie:  Tiskové zprávy
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět