Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 30. 6. 2023!

Karolina uspěla v žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa, a to hned dvakrát

Karolina uspěla v žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa, a to hned dvakrát
Superpočítač Karolina, který je umístěn v národním superpočítačovém centru IT4Innovations, obsadil 70. místo žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa.

Karolina se však se svými dvěma výpočetními částmi v žebříčku umístila hned dvakrát, a to na 70. a 149. místě. V Evropě obsadila 19. příčku a v České republice potvrdila své dominantní postavení nejvýkonnějšího českého superpočítače.

Oči všech příznivců superpočítačů se v pondělí odpoledne upínaly ke sledování vyhlášení výsledků ankety TOP500, která určuje pořadí nejsilnějších superpočítačů na světe. Žebříček TOP500 je vyhlašován již od roku 1993, a to dvakrát ročně – koncem června v rámci mezinárodní konference ISC v Německu a v listopadu v rámci Supercomputing Conference v USA. Obzvlášť napjaté chvíle zažívali letos v ostravském superpočítačovém centru IT4Innovations, ze kterého do boje vyslali své želízko v ohni – superpočítač Karolinu.

 

Karolina se umístila na 70. místě, a to se svou akcelerovanou částí, která je určena například pro výpočty umělé inteligence a u které bylo naměřeno 6,048 PFlop/s. Neakcelerovaná část Karoliny s výkonem 2,837 PFlop/s obsadila 149. místo a je určena pro obecnější typy výpočtů. Své uplatnění najde Karolina například při vývoji nových materiálů, léků, zkoumání změn klimatu či simulacích spojených s digitálními dvojčaty. Průmyslovým podnikům pak přinese možnost unikátní technologie a možnosti pro inovace, které jim mohou výrazně ušetřit finanční prostředky.

„Při vyhlašování letošního žebříčku TOP500 jsme byli svědky poměrně vzácného okamžiku, nejen naše Karolina, ale několik dalších superpočítačů se v žebříčku umístilo hned dvakrát. To je dáno faktem, že spouštění výkonnostních testů se provádí odděleně na akcelerované a neakcelerované části. Kdybychom ovšem oba testy spojili, vyšlo by nám pravděpodobně umístění do první padesátky,“ sdělil Vít Vondrák, ředitel národního superpočítačového centra IT4Innovations.

„Z umístění Karoliny v žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa mám radost. Stala se tak výkonnějším superpočítačem než například Pleiades, který patří americké NASA. Pro naše uživatele, kterým je Karolina určena a kteří se řadí mezi české a zahraniční vědce či průmyslové podniky, není však umístění v žebříčku až tak důležité. Karolina jim totiž přinese nejmodernější technologie se špičkovým teoretickým výkonem 15,2 PFlop/s,“ dodává Vondrák.

Momentálně na datovém sále superpočítačového centra v Ostravě probíhají akceptační testy superpočítače Karolina, které budou dokončeny do konce června a poté si jej již vyzkouší v testovacím provozu první uživatelé.

Karolina není prvním českým superpočítačem, který se v TOP500 umístil. V roce 2015 obsadil 40. příčku ostravský superpočítač Salomon se svým výkonem 2 PFlop/s. Pro něho již ale po šesti letech v žebříčku místo nezbylo. Tak jako zastarává veškerá elektronika, zastarávají i superpočítače. Salomon proto na datovém sále IT4Innovations počítá své poslední úlohy a jeho provoz bude v letošním roce ukončen.

Více k žebříčku TOP500 naleznete ZDE.

 

Pořízení a provozování EuroHPC superpočítače je společně financováno Českou republikou a EuroHPC Joint Undertaking, přes program Connecting Europe Facility a výzkumným a inovačním programem Horizont 2020. Superpočítač byl pořízen v rámci projektu OP VVV s názvem „IT4Innovations národní superpočítačové centrum – cesta k exascale“, registrační číslo projektu: CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_013/0001791.

Kontakt pro média

Zuzana Červenková, tisková mluvčí IT4Innovations národního superpočítačového centra

zuzana.cervenkova@vsb.cz

tel.: +420 602 593 335

 

Poznámka pro editory
IT4Innovations národní superpočítačové centrum při VŠB – Technické univerzitě Ostrava je předním výzkumným, vývojovým a inovačním centrem v oblasti vysoce výkonného počítání (HPC) a datových analýz (HPDA), provozující nejvýkonnější superpočítačové systémy v České republice, které poskytuje jak českým, tak i zahraničním výzkumným týmům z akademické i soukromé sféry. IT4Innovations společně s institucemi CESNET a CERIT-SC tvoří strategickou výzkumnou infrastrukturu České republiky e-INFRA CZ. Prvním superpočítačem instalovaným v IT4Innovations byl Anselm (94 TFlop/s, instalovaný v létě 2013), jehož provoz byl ukončen počátkem roku 2021. V současné době tak IT4Innovations provozuje tři superpočítače: Salomon (2 PFlop/s, instalovaný v létě 2015), Barbora (849 TFlop/s, instalovaný na podzim 2019) a specializovaný systém pro výpočty umělé inteligence NVIDIA DGX-2 (2 PFlop/s pro AI, instalovaný na jaře 2019). V rámci společného evropského podniku EuroHPC bude v roce 2021 v centru zprovozněn také zbrusu nový petascalový superpočítač Karolina s výkonem 15,2 PFlop/s, který se stane nejvýkonnějším superpočítačem v České republice. Stěžejními tématy výzkumu IT4Innovations jsou zpracování a analýza rozsáhlých dat, strojové učení, vývoj paralelních škálovatelných algoritmů, řešení náročných inženýrských úloh, pokročilá vizualizace, virtuální realita, modelování pro nanotechnologie a vývoj nových materiálů. Více na www.it4i.cz.
Vloženo: 29. 6. 2021
Kategorie:  Tiskové zprávy
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět